Pojawienie się kolejnych podtypów wariantu omikron przyspieszyło spadek skuteczności i długoterminowej ochrony zapewnianej przez szczepionki dwuwalentne podawane w latach 2022-2023. Nowe podlinie wirusa (szczególnie XBB.1.5) znacznie różnią się od oryginalnego wariantu SARS-CoV-2, co zapewnia im dużą zdolność omijania układu odpornościowego.
Ponieważ w Polsce notujemy teraz spadek zachorowań na COVID-19, to najlepszy moment na profilaktykę – akcja szczepień trwa! Zapisz się na szczepienie najnowszą – zaktualizowaną szczepionką pod numerem: 22 430 87 00. E-skierowanie na szczepienie znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.
Szczepienia w Szpitalu Fieldorfa
Szczepienia przeciwko COVID-19 realizujemy w ramach NFZ w Szpitalu Fieldorfa (gen. A.E. Fieldorfa „Nila” 40, Warszawa). Stosujemy szczepionkę Nuvaxovid zaktualizowaną do podwariantu XBB.1.5 (Novavax). To szczepionka podjednostkowa, zawierająca całe białko S wirusa SARS-CoV-2, aktualnie dominującego podwariantu omikron XBB.1.5. Szczepionka nie zawiera żywych, zdolnych do replikacji wirusów.
Szczepionką tą mogą być szczepione osoby, które ukończyły 12. rok życia i wyrażają chęć zaszczepienia. Osoby ze wszystkich wymienionych niżej grup priorytetowych mogą zostać zaszczepione tym preparatem. Szczepionkę przeciwko COVID-19 można łączyć z każdą inną szczepionką w trakcie jednej wizyty.
Komu rekomendowane są szczepienia przeciwko COVID-19?
Poniżej przedstawiamy obowiązujące zalecenia Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące priorytetowych grup szczepień.
Priorytetowe grupy szczepień przeciwko COVID-19 szczepionką zaktualizowaną do wariantu omikron XBB.1.5 to:
- osoby w wieku powyżej 60 lat;
- osoby w wieku od 5 lat przebywające w ośrodkach dla niepełnosprawnych i domach opieki, a także inne osoby przebywające w placówkach długoterminowych oraz pensjonariusze placówek zamkniętych;
- osoby w wieku poniżej 60 lat z następującymi czynnikami ryzyka:
-
- cukrzyca (niezależnie od typu) i zespół Cushinga,
- chorobliwa otyłość (wskaźnik masy ciała > 40 u dorosłych, > 35 u młodzieży lub > 3 SD w dzieciństwie),
- przewlekłe choroby układu krążenia, układu nerwowego lub układu oddechowego, w tym dysplazja oskrzelowo-płucna, mukowiscydoza i astma,
- przewlekła choroba nerek,
- przewlekłe choroby hematologiczne,
- asplenia lub ciężka dysfunkcja śledziony,
- przewlekła choroba wątroby, włącznie z przewlekłym alkoholizmem,
- przewlekłe choroby nerwowo-mięśniowe,
- immunosupresja (niezależnie od przyczyny),
- choroby nowotworowe,
- przetoka płynu mózgowo-rdzeniowego i implant ślimakowy (lub planowane wszczepienie implantu),
- celiakia,
- zaburzenia i choroby prowadzące do dysfunkcji poznawczej: zespół Downa, demencje i inne;
- kobiety w dowolnym trymestrze ciąży oraz kobiety do 6 miesięcy po porodzie, które nie były szczepione w czasie ciąży;
- osoby pozostające w bliskim kontakcie z pacjentami wymienionymi w podpunktach 1–3 (szczególnie w przypadku pacjentów w stanie immunosupresji);
- personel placówek ochrony zdrowia i opieki społecznej;
- osoby zatrudnione w służbach publicznych (szczególnie siły zbrojne, straż pożarna).
Jak zapisać się na szczepienie na COVID-19?
Zapraszamy do zapisu bezpośrednio w rejestracji Szpitala Fieldorfa LUX MED Onkologia lub telefonicznie pod numerem: 22 430 87 00 wew. 2 lub wysyłając formularz kontaktowy.
Szczepienia przeciwko COVID-19 ratują zdrowie i życie. Szacuje się, że w 2021 r. dzięki szczepieniom przeciwko CIOVID-19 w Polsce udało się zapobiec śmierci ponad 61 tys. osób.