Przygotowujesz się do chemioterapii? Skorzystaj z możliwości wszczepienia portu w ramach NFZ w Szpitalu Szamocka LUX MED Onkologia. Aby zapisać się na zabieg, wystarczy zadzwonić pod numer infolinii: 22 430 87 00 wewnętrzny 3 lub zgłosić chęć zapisu na Izbie Przyjęć.
Pacjent, zapisując się na implantację portu, powinien mieć aktywną kartę DiLO, przy zapisie na zabieg należy podać jej numer, natomiast w dniu zabiegu przynieść jej kopię lub oryginał.
Czym jest port naczyniowy?
Port naczyniowy jest to całkowicie wszczepialny system umożliwiający długotrwały i łatwy dostęp do żyły centralnej. Port może być stosowany do podawania leków i innych preparatów w postaci pojedynczych wstrzyknięć, krótko lub długotrwałych wlewów oraz do pobierania krwi. Najczęstszym wskazaniem do wszczepienia portu jest chemioterapia w leczeniu nowotworów złośliwych. Najlepiej wszczepić port przed rozpoczęciem chemioterapii. Posiadanie portu nie powoduje istotnych ograniczeń w codziennym życiu.
Wszczepianie portu naczyniowego w LUX MED Onkologia
Porty naczyniowe wszczepiamy w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania. Skierowanie może wystawić lekarz POZ lub inny lekarz specjalista, np. onkolog, hematolog. Gdy lekarz wystawi skierowanie na wszczepienie portu, koniecznie sprawdź, czy są na nim wszystkie potrzebne informacje!
Co musi znaleźć się na skierowaniu na wszczepienie portu?
- Skierowanie musi być wystawione do szpitala na Oddział Onkologii Klinicznej oraz Chemioterapii Dziennej.
- Skierowanie powinno określać cel – wszczepienie portu do chemioterapii.
- Na skierowaniu powinno widnieć odpowiednie rozpoznanie: ICD-10 „C” (np. C18 nowotwór złośliwy jelita grubego, C50 nowotwór złośliwy sutka, C56 – nowotwór złośliwy jajnika itd.)
Przykład informacji na poprawnie wystawionym skierowaniu poniżej:
Przygotowanie do zabiegu implantacji portu
W dniu implantacji pacjent powinien zgłosić się na Izbę Przyjęć na czczo o godz. 7:00 i mieć przy sobie skierowanie, dowód osobisty i aktualne (nie starsze niż 3 dni) wyniki badań krwi:
- morfologia,
- INR,
- APTT
Warto zabrać ze sobą również coś do zjedzenia, aby wzmocnić się po zabiegu. Zabieg wykonywany jest w trybie pobytu jednodniowego, cała procedura zajmuje ok. 6 godzin.
Przed implantacją:
- Nie należy jeść pokarmów od północy w noc poprzedzającą zabieg.
- Rano w dniu zabiegu należy przyjąć tylko te leki, które zaleci lekarz.
- Dzień przed zabiegiem pacjent powinien wypić do 2 litrów wody, w dniu zabiegu rano do 500 ml wody.
- Przed zabiegiem pacjent powinien ogolić miejsce implantacji (górna część klatki piersiowej), rano w dniu zabiegu wskazana jest kąpiel (prysznic) z użyciem mydła w płynie i wytarcie całego ciała czystym ręcznikiem.
Dokumenty dla pacjenta dotyczące implantacji portu:
- Porty dożylne – informacje zalecenia w zakresie implantacji portów dla pacjentów LUXMED Onkologia
- Przygotowanie do wszczepienia portu
- Zgoda na wszczepienie portu naczyniowego
Więcej informacji na temat wszczepiania portów naczyniowych w artykułach:
- Porty Naczyniowe
- Implantacja portu dożylnego – dlaczego warto wybrać zabieg ze znieczuleniem miejscowym?
- Zabieg implantacji portu naczyniowego krok po kroku
Doświadczony zespół medyczny
W naszych szpitalach wszczepianiem portów zajmują się wykwalifikowani medycy na czele z doświadczonym anestezjologiem. Lekarze wszczepiający porty to:
- Dr n. med. Małgorzata Misiak – absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny paliatywnej. Wszczepianiem portów dożylnych u chorych onkologicznych zajmuje się od 2003 roku. Członek-założyciel, a w latach 2017-2022 Prezes Stowarzyszenia Polski Klub Dostępu Naczyniowego, którego celem jest integracja środowisk specjalistów zajmujących się dostępem naczyniowym, poczynając od dostępu obwodowego, poprzez dostęp centralny zarówno krótko- jaki i długoterminowy, dostęp dializacyjny, na elektrokardiologii kończąc.
- Dr n. med. Marek Świderski – absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalizuje się w anestezjologii i intensywnej terapii. W 2002 r. ukończył specjalizację I stopnia z anestezjologii i intensywnej terapii, a w 2007 r. uzyskał specjalizację II stopnia z anestezjologii i intensywnej terapii. Pracował jako starszy asystent w Klinice Kardiochirurgii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Pełnił także funkcję asystenta Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Pracował również w Wojskowym Pogotowiu Lotniczym na Oddziale Intensywnej Terapii VI Szpitala Wojskowego w Dęblinie.
Nie musisz być pacjentem LUX MED Onkologia, aby móc skorzystać z wszczepienia portu na NFZ w naszym szpitalu. Jeśli dysponujesz odpowiednim skierowaniem, skontaktuj się z nami. Zadzwoń: 22 430 87 00 wewnętrzny 3.