Różowy Październik to więcej niż różowa wstążeczka przypięta do piersi – to czas mobilizacji, edukacji i solidarności z chorymi na raka piersi. Jak co roku przy okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi, apelujemy: Kobieto, badaj się! Im wcześniej rozpoznany rak, tym szybciej wdrożone leczenie i tym lepsze rokowanie. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce raka piersi już od kilku lat rozpoznaje się u ponad 20 tys. kobiet rocznie. Najwięcej zachorowań notuje się w grupach wiekowych 20-44 oraz 45-64 – młody wiek nie powinien być “usprawiedliwieniem” dla braku profilaktyki.
W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka piersi na NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Piersi.
Jeśli jesteś zainteresowana mammografią w ramach programu badań przesiewowych lub leczeniem nowotworu piersi, skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez formularz kontaktowy.
Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi
W czasie Miesiąca Świadomości Raka Piersi aktywnie zachęcamy do profilaktyki nowotworowej, czyli do:
- samobadania piersi (w przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej 3-5 dni po skończeniu miesiączki),
- badania piersi przez lekarza w czasie konsultacji ginekologicznej,
- regularnych badań mammograficznych lub/i USG piersi,
- korzystania z badań przesiewowych – w przypadku pań objętych Programem Profilaktyki Raka Piersi (aktualnie w wieku 45-74 lat),
- badań genetycznych (najwyższą predyspozycję genetyczną do zachorowania mają osoby z mutacją w supresorowych genach o wysokiej penetracji: BRCA1 i BRCA2),
- prowadzenia zdrowego trybu życia – odpowiednie odżywanie, aktywność fizyczna, zdrowe przyjemności, rezygnacja z wyrobów nikotynowych, dbanie o prawidłowe BMI.
Zrób mammografię na NFZ!
LUX MED Onkologia prowadzi badania przesiewowe w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Wykonywane u nas mammografie (SIMP) są bezpłatne – w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi umożliwia bezpłatną mammografię bez skierowania kobietom szczególnie narażonym na zachorowanie na raka piersi z uwagi na wiek, tj. w wieku od 45 do 74 lat:
1. co 24 miesiące – kobietom, które nie miały wcześniej zdiagnozowanej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi
2. co 12 miesięcy – kobietom, które:
- po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)
- zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu
Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.
Przesiewowe badania mammograficzne przeprowadzamy w:
- Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia, ul. Św. Wincentego 103, Warszawa,
- Szpitalu Fieldorfa LUX MED Onkologia, ul. gen. A.E. Fieldorfa „Nila” 40, Warszawa,
- LUX MED Szpital św. Elżbiety, ul. Goszczyńskiego 1, Warszawa (Pracownia diagnostyki obrazowej LUX MED).
Panie, które nie są objęte programem NFZ, zapraszamy na badania odpłatne – mammografię (konieczne jest skierowanie) lub usg piersi (można wykonać bez skierowania).
Co zrobić, jeśli badanie wykryje raka piersi?
Jeśli badanie obrazowe wykryje guz, który może być nowotworem złośliwym piersi, należy zgłosić się na konsultację onkologiczną (skierowanie nie jest wymagane) lub do poradni chirurgii onkologicznej (wymagane jest skierowanie). Lekarz specjalista pogłębi diagnostykę i doprowadzi do potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu złośliwego.
Centrum Kompetencji Raka Piersi w LUX MED Onkologia
LUX MED Onkologia, na mocy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, świadczy kompleksową opiekę onkologiczną wobec osób chorujących na nowotwory piersi. Opiekę tę koordynuje Centrum Kompetencji Raka Piersi.
Nasz ośrodek, oprócz działalności diagnostyczno-leczniczej, aktywnie edukuje w zakresie informowania o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka piersi.
19.09.2024 odbyło się szkolenie online dla lekarzy i pracowników medycznych na temat: „Kompleksowej opieki onkologicznej nad Pacjentką z rakiem piersi (KON-pierś)”. Uczestnicy mogli zapoznać się nie tylko z funkcjonowaniem samego ośrodka, ale też z perspektywą chirurga (dr Klaudiusza Czerniawskiego) oraz onkologa klinicznego (dr n. med. Tomasza Sarosieka).
Dużo wiedzy na temat raka piersi można też znaleźć na naszej stronie. W tym roku powstał artykuł Rak piersi a białka receptorowe HER2. Zapraszamy również do wcześniejszych artykułów:
- Mammografia ze wzmocnieniem kontrastowym i tomosyntezą w LUX MED Onkologia
- Na najczęstsze pytania pacjentek z rakiem piersi odpowiada doktor Joanna Kardas
- Badanie genów pod kątem raka piersi i raka jajnika
- Nowotwór złośliwy piersi – przyczyny, objawy, diagnostyka i metody leczenia
- Czy można zablokować przerzuty raka piersi?
Poszerzanie wiedzy o chorobach nowotworowych, regularność samobadania i profilaktycznych badań obrazowych, zdrowy styl życia i dbałość o ogólny stan zdrowia to podstawy profilaktyki onkologicznej. Tyle każda z nas może i powinna zrobić dla samej siebie.