Zapraszamy do lektury artykułu napisanego przez dr. n. med. Tomasza Sarosieka, onkologa klinicznego, Dyrektora Medycznego Szpitala Fieldorfa.
Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem – odpowiada za 12% wszystkich zachorowań na raka. Najwyższe ryzyko zachorowania występuje u kobiet i wynosi 13%, co oznacza że jedna na 8 pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Nowotwór ten atakuje również u mężczyzn, aczkolwiek w ich przypadku ryzyko zachorowania jest 100 razy niższe niż u kobiet. Zachoruje jeden na 833 panów. Jednak w przypadku nowotworu piersi sprawdza się powiedzenie, że rak to nie wyrok.
Rak piersi jest uleczalny
Raka piersi można całkowicie wyleczyć. Jest tylko jeden warunek: jak najwcześniejsze wykrycie choroby.
W najwcześniejszym, pierwszym stadium choroby, odsetek pacjentek, które przeżywają 5 lat (po tym okresie można je uznać za całkowicie wyleczone), wynosi 98-100%. W stadium II, czyli takim w którym mogą już występować przerzuty do węzłów chłonnych ten odsetek wciąż jest wysoki i wynosi ok. 90%.
Natomiast w stadium III (choroba o zaawansowaniu lokoregionalnym, z dużym guzem lub masywnym zajęciem węzłów) na przeżycie 5 lat może liczyć 66-98% pacjentek (w zależności od typu raka). Stadium IV, z przerzutami odległymi – choć uznawane za chorobę nieuleczalną, przeżywa 22-25% pacjentek.
Jeśli więc dostajecie zaproszenie na badania przesiewowe, nie wyrzucajcie go do kosza. Profilaktyka naprawdę ratuje życie.
Profilaktyka przede wszystkim
Już tak prosta rzecz jak samokontrola, czyli regularne macanie swoich piersi raz w miesiącu, zgodnie z licznymi badaniami populacyjnymi, zmniejsza ryzyko raka piersi od 15% do 56%, w stosunku do kobiet, które nie wykonują samobadania. Oczywiście pod warunkiem, że w przypadku wykrycia guzka w takim badaniu piersi, pacjentka zgłasza się do lekarza.
Mammografia, która jest w Polsce dostępna bezpłatnie w ramach programu przesiewowego dla kobiet w wieku 45-74 lat, redukuje ryzyko zgonu na raka piersi o 55%, pod warunkiem regularnego wykonywania badania co 2 lata.
Badania przesiewowe ratują życie i nie należy się ich bać – bo częstym powodem niewykonywania badań jest lęk przed rozpoznaniem nowotworu. Jest to postępowanie całkowicie irracjonalne – tak jakby zbicie termometru miało sprawić, że nie będziemy mieli gorączki. Nie należy bać się uzyskania pozytywnego wyniku, ale naszej niewiedzy o toczącym się skrycie procesie nowotworowym.
Więcej informacji na temat profilaktyki raka piersi znajdziesz w artykule: Profilaktyka raka piersi – jak rozpoznać pierwsze objawy nowotworu?
Zapisz się na mammografię!
Na mammografię w ramach programu przesiewowego mogą zapisać się panie w wieku 45-74 lat, które przez co najmniej 2 lata nie miały tego badania. Mamografia w ramach programu jest bezpłatna i nie trzeba mieć na nią skierowania.
Pacjentki, u których badanie da nieprawidłowy wynik, dostaną skierowanie na tzw. pogłębioną diagnostykę, która obejmuje badanie USG piersi i biopsję gruboigłową – o ile są do niej wskazania. Celem pogłębionej diagnostyki jest wykluczenie raka, a w przypadku obecności nowotworu, uzyskanie potwierdzenia histopatologicznego i określenie typu nowotworu.
Ze skierowaniem na pogłębioną diagnostykę nie należy zapisywać się na wizytę do lekarza, bo samo w sobie stanowi ono skierowanie na wszystkie niezbędne badania. Wystarczy zgłosić się do rejestracji ośrodka diagnostycznego. Dopiero z gotowym rozpoznaniem obejmującym wynik biopsji, Pacjentka umawiana jest na szybki termin do onkologa, co obecnie odbywa się prawie automatyczne, dzięki pracy koordynatorów.
Aby się umówić na pierwszą wizytę u onkologa lub badanie przesiewowe wystarczy zadzwonić na naszą infolinię: +48 22 430 87 00.
Jeśli zrobicie ten pierwszy krok – badanie – dalsze postępowanie będzie już łatwe, bo od tego momentu nie będziecie same ze swoim problemem.
Breast Cancer Unit – profesjonalne leczenie raka piersi
W LUX MED Onkologia działa tzw. Breast Cancer Unit, co oznacza, że od momentu zarejestrowania w naszym ośrodku chora jest „prowadzona za rękę” przez koordynatora, który umawia wszystkie konieczne badania i wizyty. Oznacza to również dotrzymywanie warunków czasowych poszczególnych etapów karty DILO.
Zapewniamy kompleksową diagnostykę – zarówno w ramach programu przesiewowego, jak i u pacjentek, które wykryją u siebie guzek i zgłoszą się z tym problemem do onkologa. W przypadku potwierdzenia choroby, Pacjentki mogą liczyć na kompleksowe leczenie raka piersi na NFZ w szpitalach LUX MED Onkologia.