Od stycznia 2025 roku operacje robotyczne w ramach kontraktu z NFZ realizujemy w Szpitalu św. Elżbiety na warszawskim Mokotowie. Pacjenci onkologiczni operowani są tam w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i leczą się na takich samych zasadach jak w szpitalach publicznych, ale w warunkach szpitala prywatnego Grupy LUX MED.
Gdzie na operację robotyczną?
Szpital św. Elżbiety jest Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, w którym w ramach NFZ przeprowadzamy:
- Operacje robotyczne raka jelita grubego
- Operacje robotyczne raka trzonu macicy
- Operacje robotyczne raka prostaty
- Operacje robotyczne raka nerki
Historia szpitala sięga lat 20. XX wieku. Został wzniesiony w latach 1929-1931 staraniem Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety. Dzisiaj to wielospecjalistyczny szpital Grupy LUX MED z ponad 200 lekarzami różnych specjalizacji, kontraktami z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz szeroką ofertą komercyjną, która uwzględnia pomoc doraźną 24/7. Szpital ma rozbudowane zaplecze diagnostyczno-lecznicze, w tym własne laboratorium.
Operacja robotyczna – co to znaczy?
Operacje robotyczne to najnowocześniejsza technika małoinwazyjna. Podobnie jak zabiegi laparoskopowe wiążą się one z licznymi korzyściami dla operowanych Pacjentów i Pacjentek, wznosząc je na jeszcze wyższy poziom. Operacja robotyczna to przede wszystkim:
- Większa precyzja operacji, którą zapewniają stabilne, niemęczące się ramiona robota chirurgicznego oraz kilkunastokrotne powiększenie i wizualizacja 3D operowanych struktur. Przekłada się to również na niższy odsetek reoperacji.
- Mniejszy wysiłek dla organizmu – mniejsza utrata krwi, mniejsze nacięcia – brak rozległej rany na brzuchu, krótsza hospitalizacja i rekonwalescencja.
- Mniejsze ryzyko powikłań – w przypadku operacji robotycznej raka prostaty m.in. zaburzeń erekcji czy nietrzymania moczu, a po operacji raka jelita grubego np. niedrożności jelit, mniejsze ryzyko obrzęku limfatycznego dzięki wizualizacji i wycięciu węzłów wartowniczych w operacjach raka endometrium.
- Możliwość szybszego rozpoczęcia leczenia uzupełniającego dzięki szybszej rekonwalescencji po operacji – w zależności od wskazań: radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia, immunoterapia, leczenie celowane, programy lekowe.
Operację robotyczną przeprowadza lekarz – chirurg robotyczny, który steruje pracą robota, siedząc za konsolą chirurgiczną. W ramionach robota umieszczone są narzędzia robotyczne o niebywałej precyzji. W przypadku raka jelita grubego operatorem jest chirurg ogólny lub chirurg onkologiczny, w przypadku raka prostaty i nerki – urolog, w przypadku raka endometrium – ginekolog onkolog.
Operacje robotyczne na NFZ w Szpitalu św. Elżbiety
W LUX MED Szpital św. Elżbiety leczenie chirurgiczne nowotworów prowadzimy wszystkimi metodami: klasyczną (chirurgia otwarta), laparoskopową oraz robotyczną. Metodę dobieramy do konkretnego przypadku, uwzględniając przy tym stopień zaawansowania choroby nowotworowej, jak i aktualny stan kliniczny Pacjentki/Pacjenta. Trafiając do LUX MED Onkologia, można mieć pewność, że leczenie chirurgiczne, które bardzo często jest metodą pierwszego wyboru prowadzącą do wyleczenia, zostanie zoptymalizowane i przeprowadzone przez doświadczonych lekarzy specjalistów.
Pacjenci onkologiczni z rozpoznaniem nowotworowym kwalifikującym do operacji robotycznej mogą skorzystać z przyspieszonej ścieżki kontaktu – bezpośrednio z dedykowaną koordynatorką:
- Rak jelita grubego – 609 097 430
- Rak endometrium/prostaty/nerki – 722 218 928
W Szpitalu św. Elżbiety w ramach NFZ, oprócz operacji robotycznych, przeprowadzamy również operacje laparoskopowe i klasyczne nowotworów: przewodu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego kobiet i mężczyzn.
Znaczenie doświadczenia w chirurgii robotycznej
Obecnie coraz więcej ośrodków dysponuje robotem chirurgicznym, dlatego zaznaczamy jak bardzo ważne jest doświadczenie operatorów. Każdy chirurg robotyczny, aby przeprowadzić operację w asyście robota chirurgicznego musi przejść specjalne szkolenie zakończone certyfikatem, jednak oprócz obowiązkowej certyfikacji, niezwykle istotne jest doświadczenie widoczne w liczbie wykonanych procedur oraz szkoleń w ośrodkach zagranicznych o większym doświadczeniu.
Szukając ośrodka robotycznego, warto zwrócić uwagę na to, kto w nim operuje robotycznie, jak długo to robi i ile operacji w danym rozpoznaniu przeprowadza dany ośrodek.
Chirurdzy robotyczni LUX MED Onkologia przeprowadzają operacje robotyczne w rozpoznaniach onkologicznych od kilku lat i stale podnoszą swoje kwalifikacje. Zapraszamy do zapoznania się z ich biogramami:
- Rak jelita grubego operują chirurdzy robotyczny: Paweł Wasiluk, chirurg ogólny, chirurg naczyniowy, prof. dr hab. n. med. Jacek Sobocki, gastroenterolog, chirurg ogólny;
- Raka endometrium operuje chirurg robotyczny: dr n. med. Maciej Olszewski, ginekolog onkolog.
- Raka prostaty operują chirurdzy robotyczni: dr hab. n. med. Jakub Dobruch; urolog, dr hab. n. med. Artur Antoniewicz, urolog.
- Raka nerki operuje chirurg robotyczny: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz, urolog.
W szpitalach LUX MED Onkologia każdego roku realizujemy świadczenia w ramach NFZ dla około 40 tys. Pacjentów. W województwie mazowieckim w leczeniu chirurgicznym nowotworów ustępujemy jedynie Narodowemu Instytutowi Onkologii.