Prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch
Prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch
Urologia, Chirurgia Robotyczna, FEBU
Prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch jest specjalistą urologii, chirurgiem robotycznym w urologii, profesorem urologii, Kierownikiem Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (kadencja 2022-2026). Z LUX MED Onkologia i Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED związany od 2024 roku.
Zakres działalności medycznej Profesora Jakuba Dobrucha
W praktyce klinicznej od lat prowadzi małoinwazyjne leczenie operacyjne chorych na nowotwory gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i nerki. Doświadczenie chirurgiczne ukształtował, pracując w Klinice Urologii kierowanej przez prof. A. Borówkę oraz podczas wielu stażów odbytych w ośrodkach europejskich i amerykańskich. Do najważniejszych z nich zaliczają się stypendia w Nowym Jorku, Berlinie, Lipsku, Salzburgu, a także w Miami, Dallas i Winston-Salem, podczas których poznał techniki operacyjne wykorzystywane w konwencjonalnych operacjach laparoskopowych oraz operacjach z użyciem robota chirurgicznego. Samodzielnie operacje laparoskopowe wykonuje od 2005 roku. Dzięki zdobytemu przez kolejne lata doświadczeniu łączy różne techniki chirurgii endoskopowej podczas złożonych operacji rekonstrukcyjnych, w ostatnich latach głównie z wykorzystaniem robota chirurgicznego.
Do klasycznych operacji endoskopowych, w tym tych z użyciem systemu chirurgii robotycznej, zaliczają się przede wszystkim takie zabiegi jak:
- . Prostatektomia radykalna (wycięcie gruczołu krokowego z powodu raka)
2. Cystektomia radykalna (wycięcie pęcherza moczowego z powodu raka)
3. Resekcja nerki wraz z guzem (NSS, częściowe wycięcie nerki)
4. Nefrektomia radykalna (wycięcie nerki z powodu raka)
Techniki endoskopowe wykorzystuje także w operacjach rekonstrukcyjnych, takich jak:
- . Wtórna naprawa zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego
2. Plastyka przepuklin pachwinowych podczas prostatektomii radykalnej
3. Plastyka przetok pęcherzowo-moczowodowych
4. Przeszczepienie moczowodu z wykorzystaniem manewru „psoas-hitch” i „Boari flap”
Wspomniane operacje stanowią podstawę zainteresowań chirurgicznych Profesora Jakuba Dobrucha, niemniej jednak przeprowadza on również inne zabiegi urologiczne, w tym te wykonywane u chorych na łagodny rozrost stercza (HOLEP, adenomektomia endoskopowa) i nowotwory pęcherza moczowego (resekcje en-bloc).
Edukacja i doświadczenie
- 2021 – Profesor nauk medycznych, tytuł nadany przez Prezydenta RP
- 2019 – Profesor CMKP, tytuł nadany uchwałą Rady Naukowej CMKP
- 2014 – Doktor habilitowany nauk medycznych, rozprawa habilitacyjna pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”.
- 2004 – Doktor nauk medycznych, rozprawa doktorska pt.: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”.
- 1994-2000 – Studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie.
Studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie rozpoczął w 1994 roku po zakończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im Marsz. St. Małachowskiego w Płocku. Akademię ukończył z wyróżnieniem, z pierwszą lokatą w 2000 roku. Działalność naukową rozpoczął podczas trzeciego roku studiów, po czym kontynuował, pracując począwszy od 2000 roku jako asystent w Katedrze Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej. Jej zwieńczeniem był cykl publikacji dotyczących ośrodkowej regulacji czynności układu krążenia oraz obrona pracy doktorskiej pod tytułem: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”. Równolegle do pracy w Katedrze Fizjologii, po odbyciu stażu podyplomowego, w listopadzie 2001 roku, podjął pracę w charakterze asystenta w Oddziale Urologicznym Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie. Tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał w 2008 roku. Po obronie pracy doktorskiej oraz uzyskaniu tytułu specjalisty rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta Kliniki Urologii CMKP, której kierownikiem był prof. dr hab. med. Andrzej Borówka. Podczas pracy w oddziale urologicznym, oprócz typowej działalności klinicznej, był odpowiedzialny za prowadzenie grantów przyznawanych przez CMKP i KBN, prowadził liczne prace badawcze. Doświadczenie chirurgiczne i kliniczne doskonalił podczas stażów i szkoleń w ośrodkach urologicznych Europy i USA. Został zaproszony do uczestniczenia w pracy organizacji YAU (Young Academic Urologists), która w ramach EAU (European Association of Urology) zrzesza przedstawicieli wiodących klinik urologicznych Europy i prowadzi wieloośrodkowe projekty badawcze. Był odpowiedzialny za prace dotyczące raka pęcherza moczowego.
Zasadniczym przedmiotem prac badawczych, które prowadzi w Klinice jest onkologia urologiczna, szczególnie badania nad nowotworami pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Te drugie stanowiły między innymi podstawę rozprawy habilitacyjnej pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”. W 2014 roku, po złożeniu kolokwium habilitacyjnego uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Rok później, w wyniku postępowania konkursowego objął kierownictwo Kliniki Urologii CMKP, którą prowadzi do dziś. W lutym 2019 roku został mianowany na stanowisko profesora CMKP, niespełna dwa lata później Prezydent RP przyznał mu tytuł profesora nauk medycznych.