Operacje robotyczne raka trzonu macicy
Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej macicy, najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50. roku życia. Każde krwawienie po menopauzie jest sygnałem alarmowym i musi być zweryfikowane. Nieregularne krwawienia w okresie okołomenopauzalnym, obfite miesiączki również są wskazaniem do wykonania zabiegu diagnostycznego.
Pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium powinna zgłosić się na konsultację do ginekologa onkologa z wynikiem badania histopatologicznego po zabiegu diagnostycznym (wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy i/lub histeroskopii) celem ustalenia dalszego postępowania.
Leczenie raka endometrium obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię chemioterapię lub immunoterapię w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu i jego typu.
Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (European Society of Gynaecological Oncology – ESGO) metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym są techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej.
Czym jest operacja raka endometrium?
Zgodnie z rekomendacjami ESGO leczenie chirurgiczne raka endometrium polega na wycięciu macicy z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami po obu stronach, z obustronnym wycięciem węzła wartowniczego lub całkowitym wycięciem węzłów chłonnych.
Leczenie uzupełniające po chirurgii zależy od wyniku histopatologicznego uzyskanego materiału pooperacyjnego. Obecnie zgodnie z nową klasyfikacją raka endometrium, leczenie będzie adekwatne do typu immunohistochemicznego oraz genetycznego raka.
Więcej informacji dedykowanych Pacjentkom zainteresowanym operacją robotyczną w ramach leczenia raka trzonu macicy (raka endometrium) w sekcji FAQ – pytania i odpowiedzi na dole strony.
Na czym polega operacja raka endometrium metodą robotyczną?
Operacja przeprowadzona w asyście robota jest zabiegiem małoinwazyjnym. Na skórze wykonywane są 4 nacięcia na długości ok. 8mm oraz jedno ok. 12mm, przez które wprowadzane są do jamy brzusznej specjalne trokary, będące miejscem na kamerę endoskopową, trzy narzędzia robotyczne oraz specjalny port dla asystenta.
Ramiona robota poruszają narzędziami robotycznymi, ale całością steruje doświadczony chirurg – ginekolog onkolog wykonujący odpowiednie ruchy, siedząc przy konsoli chirurgicznej.
Jest to metoda leczenia operacyjnego, która znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Umożliwia precyzję ruchów, niweluje czynniki ludzkie takie jak drżenie rąk, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko powikłań oraz skraca czas hospitalizacji.[1] Dzięki temu chirurgia robotyczna ma przewagę nad pozostałymi rodzajami operacji (laparotomia, laparoskopia) szczególnie pacjentek z nadwagą i otyłością.[2]
Czym wyróżnia się metoda robotyczna?
Metoda robotyczna zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym. Lepszy trójwymiarowy obraz w jakości full HD widoczny dla chirurga w konsoli chirurgicznej pozwala na łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni, a dzięki wielokrotnemu przybliżeniu obrazu preparatyka tkanek jest niezwykle precyzyjna.
Chirurgia robotyczna, w porównaniu z chirurgią otwartą, wiąże się z:
mniejszą utratą krwi w trakcie zabiegu
większą dokładnością preparowania tkanek
krótszą hospitalizacją
(najczęściej pacjentka może zostać wypisana już kolejnego dnia)
szybszą rekonwalescencją
(szybszy powrót do aktywności)
niższym odsetkiem powikłań
mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu
szybszym wdrożeniem leczenia uzupełniającego
– radioterapii lub chemioterapii
lepszym efektem kosmetycznym
(mniejsze, z czasem niemal niewidoczne blizny)
System robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem w rękach chirurga (podobnie jak skalpel) i służy do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W LUX MED Onkologia każda pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium kwalifikowana jest do zabiegu operacyjnego przez wykwalifikowany zespół specjalistów w osobach ginekologa onkologa oraz anestezjologa.
Operacje robotyczne raka endometrium w ramach NFZ
W LUX MED Onkologia operacje robotyczne raka endometrium realizujemy w ramach leczenia onkologicznego finansowanego przez NFZ (osoby objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym są u nas leczone na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, choć w warunkach szpitala prywatnego).
Zabiegi w asyście robota w Szpitalu Św. Wincentego w Warszawie
Wszystkie zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej, również wykonywane w asyście robota, wykonujemy w ramach NFZ w Szpitalu LUX MED Onkologia przy ul. Św. Wincentego 103 w Warszawie. Mogą z nich skorzystać Pacjentki z całej Polski.
Więcej na temat naszego szpitala zabiegowego w artykule: Gdzie operować raka? Poznaj Szpital Św. Wincentego LUX MED Onkologia.
Kwalifikacja do zabiegu chirurgii robotycznej odbywa się na wizycie konsultacyjnej ze specjalistą ginekologii onkologicznej, po uprzednim wysłaniu zgłoszenia w formie formularza internetowego lub za pośrednictwem numeru telefonicznego podanego niżej. Ostateczną decyzję o kwalifikacji zabiegu podejmuje lekarz. Zabieg chirurgii robotycznej, jak każdy inny zabieg, wiąże się z ryzykiem dla pacjenta, o czym szczegółowo i indywidualnie informuje lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.
W LUX MED Onkologia operacje robotyczne przeprowadza dr n. med. Maciej Olszewski – ginekolog onkolog z wieloletnim doświadczeniem, jeden z pionierów w zakresie zabiegów chirurgii robotycznej w ginekologii w Polsce i dr n. med. Magdalena Bizoń – ginekolog onkolog, pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w Polsce.
Zgłoszenie na leczenie
Podejrzenie raka trzonu macicy
Jeśli lekarz podejrzewa raka trzonu macicy (nie dysponujesz wynikiem badania histopatologicznego), prosimy o kontakt z infolinią: (22) 430 87 00 lub wysłanie formularza na pierwszą wizytę.
Ginekolog LUX MED Onkologia pogłębi diagnostykę i doprowadzi do potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu złośliwego endometrium.
Postawione rozpoznanie raka endometrium
Jeśli masz już postawione rozpoznanie raka endometrium i chcesz podjąć leczenie w ramach NFZ w naszym ośrodku, zapraszamy do kontaktu z Justyną Zielińską – Koordynatorką Leczenia Nowotworów Ginekologicznych w LUX MED Onkologia. Możesz skontaktować się z nią telefonicznie: 722 218 928, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00, lub przesłać poniższy formularz kontaktowy.
Justyna Zielińska
Koordynatorka Leczenia Nowotworów Ginekologicznych
Zobacz również
Leczenie szpitalne
Diagnostyka onkologiczna
Szybka terapia onkologiczna
LUX MED Onkologia Szpital Św. Wincentego
ul. Św. Wincentego 103, Warszawa
Zobacz
FAQ – pytania i odpowiedzi
1. Pytania medyczne
Mam raka endometrium. Co dalej?
Rozpoznanie raka endometrium, czyli raka błony śluzowej macicy stawiane jest na podstawie materiału tkankowego uzyskanego w trakcie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy lub histeroskopii. Kolejnym etapem jest zgłoszenie się z wynikiem histopatologicznym do ośrodka specjalizującego się w ginekologii onkologicznej, gdzie będzie Pani objęta kompleksową terapią w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Czy operacja robotyczna jest bezpieczna?
Chirurgia robotyczna to chirurgia małoinwazyjna, co oznacza małe nacięcia na skórze, ale pozwala na rozległe i precyzyjne wykonanie całej procedury w jamie brzusznej. Operacja nie jest przeprowadzana przez robota, ale przez chirurga – ginekologa onkologa, który siedzi przy konsoli, sterując pracą robota. Palce chirurga umieszczone są w specjalnych manetkach, a jego ruchy nadgarstka przekładają się na obrotowe ruchy narzędzi robotycznych, które przekazywane są do robota. Narzędzia robotyczne umieszczone są w stabilnych ramionach robota, dzięki czemu nie istnieje tutaj problem zmęczenia fizycznego zespołu operacyjnego, gdyż ramiona robota się „nie męczą”, co przekłada się na bezpieczeństwo wykonywanej procedury medycznej.
Jaki jest zakres operacji? Co będzie wycięte?
Leczenie operacyjne raka endometrium polega standardowo na wycięciu macicy z jajnikami i jajowodami obustronnie. W zależności od stadium choroby i wyników badań obrazowych może być konieczność usunięcia węzłów biodrowo-zasłonowych i okołoaortalnych. W większości przypadków stosuje się procedurę węzła wartowniczego, który jest pierwszym węzłem chłonnym na drodze spływu chłonki z guza. W trakcie operacji węzeł wartowniczy usuwany jest obustronnie (prawy i lewy). Wizualizacja węzła wartowniczego jest możliwa dzięki uprzednim podaniu do szyjki macicy barwnika zieleni indocyjaninowej.
Czym różni się operacja robotyczna od chirurgii otwartej?
Chirurgia robotyczna to leczenie małoinwazyjne. W odróżnieniu od chirurgii otwartej na skórze widocznych jest jedynie kilka nacięć ok. 8mm, co daje efekt kosmetyczny na skórze pomimo rozległej operacji wykonanej w jamie brzusznej. Ponadto dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D, która jest dostępna dla chirurga siedzącego przy konsoli chirurgicznej, precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, zwiększając bezpieczeństwo wykonywanej procedury.
Czym różni się operacja robotyczna od laparoskopii?
Laparoskopia jest także chirurgią małoinwazyjną. Różnicą jest kilkunastokrotne powiększenie obrazu w chirurgii robotycznej– większe niż w laparoskopii oraz wizualizacja 3D w konsoli chirurgicznej dla operatora, niedostępna w większości zestawów laparoskopowych. Ramiona robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, co stanowi zdecydowaną przewagę w porównaniu do asysty laparoskopowej, gdzie drgania rąk ludzkich są nieuniknione. Ma to niebagatelny wpływ szczególnie u pacjentek z nadwagą i otyłością, u których ryzyko konwersji do operacji klasycznych (laparotomia) jest wyższe w przypadku laparoskopii ze względu na trudności techniczne i zmęczenie zespołu operującego, co w przypadku chirurgii robotycznej praktycznie się nie zdarza.
Czy operuje mnie robot? Na czym to polega?
Operuje chirurg – ginekolog onkolog, a nie – robot. Operację przeprowadza ginekolog onkolog, siedzący przy konsoli chirurgicznej. Palce operatora umieszczone są w specjalnych manetkach, a wykonywane ruchy nadgarstka przekładają się na ruchy narzędzi robotycznych ulokowanych w jamie brzusznej pacjenta. Dodatkowo operator ma klawiaturę nożną, czyli specjalne pedały do zbliżenia kamery lub używania koagulacji w trakcie zabiegu.
Jak mam się przygotować do operacji robotycznej?
Przygotowanie do operacji robotycznej jest identyczne jak do operacji chirurgii otwartej czy laparoskopii. W dzień operacji pacjentka musi być na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia, picia i żucia gumy). Kilka dni przed zabiegiem warto stosować dietę lekkostrawną oraz umiarkowaną aktywność fizyczną.
Czy mogę jeść w dniu operacji?
W dniu operacji należy pozostać na czczo, to znaczy minimum 6 godzin bez jedzenia, picia i bez żucia gumy oraz palenia tytoniu.
Co dalej po operacji?
Po operacji pacjentka przewożona jest na salę pooperacyjną, a następnie po kilku godzinach na oddział ginekologiczny. Następnego dnia po operacji pacjentka jest już uruchamiana i wraca do aktywności fizycznej. Kolejnego dnia wychodzi do domu. Pobyt w szpitalu to zwykle kilka dni (około 2-3 dni)
Jakie jest znieczulenie do operacji robotycznych?
Pacjentka do operacji robotycznych poddana jest znieczuleniu ogólnemu. Wszystkie szczegóły i pytania o metodzie znieczulenia uzyska na konsultacji anestezjologicznej przed zabiegiem.
2. Pytania logistyczne
Jak mogę się zapisać na operację robotyczną?
W LUX MED Onkologia operacje w asyście robota wykonywane są u pacjentek z rozpoznaniem raka endometrium, czyli raka błony śluzowej macicy. Każda pacjentka z takim rozpoznaniem na podstawie wyniku histopatologicznego po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy/histeroskopii lub biopsji aspiracyjnej endometrium może zgłosić się telefonicznie: 722-218-928, 22 430 86 65, mailowo: ginekologia.onkologia@luxmed.pl lub wysyłając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na tej stronie do Koordynatorki Leczenia Nowotworów Ginekologicznych LUX MED Onkologia.
Kolejnym etapem jest wizyta kwalifikująca przez ginekologa onkologa, który udzieli dalszych wskazówek. Przed wizytą kwalifikującą należy dostarczyć Koordynatorce Leczenia Nowotworów Ginekologicznych wypełnioną ankietę kwalifikacji do operacji robotycznej (pobierz ankietę) wraz z załączonymi do niej wynikami badań dodatkowych, w tym obligatoryjnie z badaniem histopatologicznym materiału pobranego z jamy macicy.
Jeśli nie dysponuje Pani wynikiem badania histopatologicznego, prosimy o kontakt z infolinią: (22) 430 87 00.
Jakie badania mam zrobić?
Każda pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium powinna mieć wykonane badanie TK klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny miednicy mniejszej. Możliwe jest uzyskanie skierowania na te badania obrazowe w ramach wizyty u specjalisty ginekologa onkologa w naszej placówce.
Skierowanie na badania laboratoryjne niezbędne do wykonania przed operacją zostaną wystawione na wizycie konsultacyjnej u ginekologa onkologa, gdy zapadnie decyzja kwalifikująca do leczenia operacyjnego.
Dlaczego tomografia komputerowa może być niewystarczająca?
Badanie tomografii komputerowej jest zalecane w przypadku klatki piersiowej oraz jamy brzusznej. Narządy miednicy mniejszej, czyli okolica, która będzie operowana powinny być ocenione w rezonansie magnetycznym. Ten rodzaj badania daje możliwość dokładniejszego obrazowania naciekania tkanek, co może mieć wpływ na zakres leczenia chirurgicznego.
Jaki jest czas oczekiwania na operację?
Każda pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium ma założoną kartę DiLO. Dzięki temu cały proces diagnostyczno-leczniczy przebiega szybciej. Pacjentki operowane są w możliwie najszybszym terminie.
Ile trwa pobyt w szpitalu?
Pobyt w szpitalu trwa ok. 2-3 dni.
Ile kosztuje operacja robotyczna?
W LUX MED Onkologia diagnostyka i leczenie u pacjentek z rakiem endometrium z założoną kartą DiLO odbywa się bezpłatnie w ramach NFZ. Jeśli ma Pani rozpoznanego raka endometrium, ale nie ma założonej karty DiLO, możemy założyć ją w naszym ośrodku.
Prosimy o kontakt z Koordynatorką Opieki Ginekologicznej: 722-218-928.
Czy mogę być zoperowana robotycznie, jeżeli zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy był w innym ośrodku?
Każda pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium, bez względu na to, gdzie był wykonany zabieg diagnostyczny, może zgłosić się na kwalifikację do ginekologa onkologa w naszej placówce. W trakcie wizyty zostanie omówione dalsze postępowanie. Zgłoszenie można wysłać mailowo przesyłając formularz dostępny w internecie lub telefonicznie.
Jak mogę umówić się na konsultację z ginekologiem onkologiem przed operacją robotyczną?
Jeśli dysponuje już Pani wynikiem histopatologicznym potwierdzającym raka trzonu macicy, prosimy o kontakt telefoniczny z Koordynatorką Opieki Ginekologicznej lub przesłanie formularza drogą mailową. Po wysłaniu zgłoszenia Koordynatorka skontaktuje się niezwłocznie celem ustalenia wizyty konsultacyjnej z ginekologiem onkologiem. Numer telefonu do Koordynatorki: 722-218-928.
Jeśli nie dysponuje Pani wynikiem badania histopatologicznego, prosimy o kontakt z infolinią: (22) 430 87 00.
Jak mogę umówić się na konsultację anestezjologiczną?
Termin konsultacji anestezjologicznej będzie wyznaczony przez Koordynatora Opieki Ginekologicznej, gdy pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium zostanie już zakwalifikowana do leczenia operacyjnego.
dr n. med. Magdalena Bizoń
lekarz ginekolog, onkolog w Szpitalu LUX MED Onkologia przy ul. Św. Wincentego 103 w Warszawie.
Bibliografia
1. Wang J; Li X; Wu H; Wang F. A meta-analysis of robotic surgery in endometrial cancer: comparison with laparoscopy and laparotomy. Dis. Markers.2020 Jan 21;2020:2503753. Doi: 10.1155/2020/2503753.
2. Gracia M; Garcia-Santos J; Ramirez M; Bellon M; Herraiz M.A; Coronado P.J. Value of robotic surgery in endometrial cancer by body mass index. Int J Gynaecol Obstet. 2020 Sep;150(3):398-405. Doi: 10.1002/ijgo.13258. Epub 2020 Jun 22.