Nowotwór złośliwy jelita grubego jest trzecim pod względem występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i kobiet w Polsce. Wczesne wykrycie choroby, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia, mogą zwiększyć szanse pacjenta na wygranie z chorobą. Jakie metody leczenia raka jelita grubego są obecnie stosowane?
Rak jelita grubego (nowotwór złośliwy występujący w kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy, esicy lub odbytnicy), wiąże się z takimi objawami jak: bóle brzucha, problemy z wypróżnieniami (w tym tzw. stolce ołówkowate), niedokrwistość czy krew w stolcu. Znajomość objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, jest kluczowa, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia jest kluczowe dla zwiększenia szansy na wyzdrowienie.
Rozpoznanie nowotworu jelita grubego co roku w Polsce słyszy około 18 tysięcy pacjentów[1]. 90% przypadków tej choroby rozpoznawanych jest u pacjentów powyżej 50. roku życia, niestety w zaawansowanej fazie choroby. Z jakich metod leczenia może skorzystać pacjent, który otrzymał diagnozę raka jelita grubego? Przeczytaj nasz artykuł – w LUX MED Onkologia specjalizujemy się w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego w ramach NFZ.
Jeśli lekarz podejrzewa lub postawił rozpoznanie nowotworu złośliwego jelita grubego, zapraszamy do kontaktu z LUX MED Onkologia. Gwarantujemy kompleksową opiekę onkologiczną w ramach NFZ. Zapraszamy do poradni w Szpitalu św. Wincentego i w Szpitalu św. Elżbiety.
Leczenie raka jelita grubego
W przypadku raka jelita grubego w pierwszej kolejności ustalany jest plan leczenia, który powinien być na bieżąco uaktualniany. Chory może skorzystać z różnych metod leczenia, ale może się okazać, że należy podjąć radykalne kroki, by pacjent miał szansę na wygranie z chorobą. Pełne wyleczenie jest możliwe tylko w przypadku pacjentów, u których nie doszło do rozsiania raka.
Najczęstszą metodą leczenia raka jelita grubego jest leczenie chirurgiczne i radioterapia – niekiedy jednocześnie z chemioterapią. Operacje przeprowadzane są endoskopowo – na drodze kolonoskopii (w bardzo wczesnych stadiach), metodą chirurgii otwartej (laparotomia) oraz technikami małoinwazyjnymi: robotyczną i laparoskopową. Metoda leczenia jest zawsze dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie m.in. zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących.
Kwalifikacja do zabiegu endoskopowego
Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu endoskopowego, lekarz powinien dokładnie ocenić kształt, lokalizację i wielkość zmiany. Na tej podstawie dobierana jest propozycja konkretnego leczenia z użyciem chromoendoskopii (ocena ryzyka inwazji).
W przypadku zmian wczesnych endoskopia pozwala uniknąć przerwania powłok brzusznych i wycięcia dużego fragmentu jelita. Przewód pokarmowy nie zostaje sztucznie przerwany. Endoskopista dokonuje jedynie rozwarstwienia ściany jelita, którym steruje przez kolonoskop. Dzięki temu pacjent po zabiegu czuje się lepiej, szybciej wraca do zdrowia. Jest to szansa dla wielu pacjentów z wczesnym rozpoznaniem raka jelita grubego na przeprowadzenie mniej inwazyjnego zabiegu operacyjnego.
Rodzaje endoskopowych zabiegów resekcyjnych
- EMR – endoscopic mucosal resection (mukozektomia endoskopowa). Jest to zabieg, który polega na odcięciu zmiany za pomocą pętli. Wykonuje się go w przypadku zmian do 20 mm[2].
- ESD – endoscopic submucosal dissection (endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa). Jest to odcięcie zmiany w jednym fragmencie, w warstwie głębszej niż w przypadku EMR.
- FTR – full thickness resection (resekcja pełnościenna). Wykonuje się ją w przypadku zmian do 15–20 mm.
Leczenie chirurgiczne raka jelita grubego
Leczenie chirurgiczne powinno być zawsze rozpatrywane jako element całościowego planu leczenia onkologicznego[3]. Dobierane jest indywidualnie do pacjenta na podstawie jego wyników oraz charakteru zmiany.
Z reguły leczenie chirurgiczne stosowane jest w tych przypadkach, w których ze względu na charakter i lokalizację zmiany leczenie endoskopowe nie jest możliwe.
Celem chirurgów, którzy wykonują zabiegi operacyjne, jest maksymalne wycięcie zajętego przez raka odcinka jelita, uniknięcie ewentualnych powikłań i ochrona przewodu pokarmowego. Z tego względu w przypadku ośrodków z Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego decyzja o przeprowadzeniu zabiegu zawsze jest podejmowana przez konsylium specjalistów, którzy oceniają stopień zaawansowania choroby, rozległość nowotworu, charakter zmiany, jego lokalizację i ewentualne występowanie nacieków na sąsiednie narządy.
W przypadku wcześnie wykrywanych zmian pierwszym stopniem leczenia powinna być endoskopia. Zmiany, które nie mogą zostać usunięte endoskopowo, usuwane są metodą chirurgii otwartej, laparoskopowo lub robotycznie. Metoda dobierana jest w zależności od wskazań.
Leczenie chirurgiczne przeprowadzane technikami małoinwazyjnymi (laparoskopowo lub przy użyciu robota chirurgicznego) wiąże się m.in. z:
- mniejszym urazem okołooperacyjnym,
- krótszą hospitalizacją,
- krótszym okresem rekonwalescencji,
- szybszym powrotem do sprawności,
- szybszym wprowadzeniem żywienia doustnego (często w 1-ej dobie po zabiegu),
- mniejszą liczbą powikłań pooperacyjnych.,
- mniejszymi bliznami.
Zgłoś się na leczenie raka jelita grubego w ramach NFZ
W LUX MED Onkologia operacje raka jelita grubego przeprowadzamy w ramach NFZ wszystkimi dostępnymi metodami, w tym małoinwazyjnie: laparoskopowo i metodą chirurgii robotycznej.
- Pacjentów z rozpoznaniem raka jelita grubego (C18-C20) i skierowaniem do poradni chirurgii onkologicznej zapraszamy do kontaktu pod numerem: 22 430 87 02 (pon.-pt. 7:00-20:00), umówimy konsultację w poradni chirurgii onkologicznej.
- Jeśli masz rozpoznanie raka jelita grubego (C18-C20), ale nie masz skierowania do poradni chirurgii onkologicznej, zadzwoń: 22 430 87 00, umówimy Ci konsultację w ramach NFZ w poradni onkologicznej u chirurga onkologa.
Więcej informacji w artykule: Profilaktyka, diagnostyka, leczenie raka jelita grubego – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Konsultacja medyczna: Lek. Łukasz Sawicki, chirurg ogólny i onkologiczny ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia.