Według bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia GLOBOCAN, w 2020 roku zdiagnozowano niemal 2 miliony nowych przypadków raka jelita grubego, a ponad 935 tys. osób zmarło z jego powodu. Po raku płuc, na który zmarło niemal 1,8 mln osób, to drugi najbardziej śmiertelny rak na świecie.
W Polsce pod względem liczby zachorowań rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce w populacji kobiet i trzecie w populacji mężczyzn. W 2017 roku w Polsce na raka jelita grubego zachorowało 5 073 kobiet oraz 5 832 mężczyzn, zmarło natomiast 3 573 kobiet i 4 183 mężczyzn.
Rokowania w raku jelita grubego
W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na NFZ. Leczenie każdego Pacjenta rozpatrujemy indywidualnie, ponieważ pod uwagę należy brać wiele czynników (m.in. umiejscowienie i zaawansowanie guza, stan ogólny pacjenta, odpowiedź na leczenie, choroby towarzyszące), a każdy z nich może przybierać różne wartości. To samo dotyczy rokowań. Właśnie dlatego udaje się nam wyleczyć pacjentów nawet w IV stadium raka, a czasami umiera ktoś, u kogo rozpoznanie raka nastąpiło w stadium I.
Dane dotyczące rokowań należy traktować jako dodatkową informację na temat nowotworów złośliwych jelita grubego. Nawet w IV stadium raka warto mieć nadzieję i aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.
Szanse na przeżycie 5 lat po diagnozie raka jelita grubego
W przypadku raka jelita grubego (podobnie jak w przypadku wielu innych nowotworów) ryzyko nawrotu znacznie spada, jeśli nie nastąpił on w ciągu kolejnych 5 lat od diagnozy.
Pięcioletnie względne wskaźniki przeżycia dla wszystkich pacjentów, niezależnie od stadium raka, wynoszą:
- 64,4% dla raka okrężnicy. Oznacza to, że na każde 100 osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego, oczekuje się, że 64 z nich przeżyje pięć lat po diagnozie.
- 67% dla raka odbytnicy. Oznacza to, że na każde 100 osób, u których zdiagnozowano raka odbytnicy, oczekuje się, że 67 z nich przeżyje pięć lat po diagnozie.
Rokowania w zależności od stadium raka
American Cancer Society opublikowało pięcioletnie względne wskaźniki przeżycia dla pacjentów z rakiem jelita grubego i rakiem odbytnicy w oparciu o dane z lat 2011-2017. Wynoszą one odpowiednio:
Stadium raka jelita grubego | Pięcioletni wskaźnik przeżycia |
Lokalne | 91% |
Regionalne | 72% |
Z przerzutami odległymi | 14% |
Stadium raka odbytnicy | Pięcioletni wskaźnik przeżycia |
Lokalne | 90% |
Regionalne | 73% |
Z przerzutami odległymi | 17% |
Stadium lokalne (stadium I i II) – nie znaleziono oznak, że rak rozprzestrzenił się poza okrężnicę lub odbytnicę. 39% raków jelita grubego diagnozowanych jest w stadium lokalnym.
Stadium regionalne (stadium III) – komórki rakowe znaleziono również w węzłach chłonnych otaczających guz lub w okolicznych tkankach. 35% raków jelita grubego diagnozowanych jest w stadium regionalnym.
Stadium z przerzutami odległymi (stadium IV) – pojawiły się przerzuty do wątroby, płuc lub innych narządów. Przerzutowy rak jelita grubego jest również określany jako stadium IV. 22% raków jelita grubego diagnozowanych jest w stadium z przerzutami odległymi.
Leczenie raka jelita grubego w LUX MED Onkologia
Do LUX MED Onkologia każdego roku trafiają setki Pacjentów i Pacjentek dotkniętych chorobą nowotworową jelita grubego – głównie okrężnicy i odbytu. Diagnozujemy i leczymy ich bezpłatnie – w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, w warunkach szpitala prywatnego.
Leczenie w LUX MED Onkologia w Warszawie uwzględnia operacyjne usunięcie zmiany w naszym szpitalu zabiegowym przy ul. Św. Wincentego 103, chemioterapię w szpitalach przy Szamockiej 6 lub Fieldorfa 40 oraz radioterapię w ośrodkach partnerskich, a także wsparcie w zakresie psychologii, żywienia i fizjoterapii.
Raka jelita grubego leczymy w ramach jednostki CCU (Colorectal Cancer Unit), co gwarantuje pełną kompleksowość i koordynację wszystkich działań diagnostycznych i terapeutycznych. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka jelita grubego lub padło takie podejrzenie, skontaktuj się z nami: (22) 430 87 00, aos.rej.onkologia@luxmed.pl.