O to, jak do słodyczy powinny podchodzić osoby chorujące na raka, zapytaliśmy dietetyczkę kliniczną i psychodietetyczkę mgr Wioletę Mówińską, która na co dzień konsultuje pacjentów LUX MED Onkologia.
Jakie wybory żywieniowe w kwestii słodyczy powinni podejmować pacjenci onkologiczni?
Pacjenci onkologiczni powinni na swój jadłospis nałożyć jeszcze większe restrykcje niż ludzie zdrowi, również w temacie słodkości. Należy produkty z tej grupy zamienić na owoce, również suszone, o ile nie występują przeciwskazania typu cukrzyca. Najlepiej skonsultować się w tym temacie z dietetykiem, ponieważ zalecenia dietetyczne mogą być bardzo różne w zależności od rodzaju raka, etapu leczenia, chorób towarzyszących, stanu ogólnego pacjenta i jego preferencji żywieniowych.
Co zrobić, jeśli jesteśmy akurat w tej grupie pacjentów, która nie traci apetytu, i mamy ochotę na coś słodkiego?
Przy wielkiej ochocie na słodycze, trzeba wybierać te najmniej szkodliwe, czyli z jak najmniejszą liczbą składników, dodatków funkcjonalnych i niepoddane smażeniu. Gorzka czekolada będzie znacznie lepszym wyborem niż batonik czekoladowy z karmelem i orzechami, a ciasto drożdżowe dobrej jakości (bez margaryn utwardzanych) będzie o niebo zdrowsze niż pączek.
Zgodnie z zaleceniami WHO prawidłowo zbilansowana dieta powinna opierać się na węglowodanach złożonych, a cukry proste powinny stanowić jedynie jej niewielki procent – maksymalnie 10%.
Czy zupełne odstawienie węglowodanów prostych może pomóc w walce z rakiem?
Diety z ograniczoną ilością węglowodanów prostych przynoszą duże korzyści, ale dotyczy to całej populacji, nie tylko osób chorych onkologicznie. Wynika to z tego, że obecnie mamy tendencję wzrostową w spożyciu węglowodanów prostych odpowiedzialnych za choroby cywilizacyjne (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie). Podaż wszystkich węglowodanów (prostych i złożonych) można zmniejszyć, ale maksymalne ich usunięcie z jadłospisu to bardzo daleko posunięta ingerencja, ponieważ organizm do wielu procesów potrzebuje tego makroskładnika.
Jak znaleźć złoty środek?
Wszyscy możemy spożywać węglowodany proste. Ważne jest jednak właściwe komponowanie jadłospisu. Nie chodzi o to, by całkiem eliminować cukry z diety, ale by świadomie z nich korzystać, dostosowując do stanu zdrowia i nie przekraczając zalecanych ilości. W przypadku pacjentów onkologicznych szczególnie ważne jest to, by dopasować odżywianie do konkretnego przypadku, dzięki temu można nie tylko wspomóc terapię, ale też podnieść swoją jakość życia. W trakcie leczenia onkologicznego, czasami naprawdę korzystniej jest zjeść drożdżówkę z budyniem niż kanapkę z wędzoną makrelą na chlebie razowym.
Dziękujemy za rozmowę.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj też do artykułu: Czy rak lubi cukier? Wywiad z Wioletą Mówińską, dietetyczką kliniczną LUX MED Onkologia
***
W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy nowotwory na NFZ. Do terapii onkologicznej podchodzimy holistycznie, dlatego naszym Pacjentom i Pacjentkom zapewniamy możliwość konsultacji dietetycznej i psychologicznej, a także rehabilitację onkologiczną. Zapraszamy do kontaktu: (22) 430 87 00, aos.rej.onkologia@luxmed.pl.