Badanie serologiczne w kierunku przeciwciał klasy IgG-anty-SARS-CoV-2

Uzupełnieniem diagnostyki SARS-CoV-2, również po wykonanym teście molekularnym RT-PCR, są badania serologiczne wykonywane z pełnej krwi i polegające na oznaczeniu specyficznych przeciwciał, w tym klasy IgG SARS-CoV-2. Oznaczenie specyficznych przeciwciał stanowi uzupełnienie wiarygodnej diagnostyki zakażenia SARS-CoV-2.

Pojawienie się swoistych przeciwciał klasy IgG anty SARS-CoV-2 jest możliwe do wykrycia po okresie co najmniej 10 – 14 dni od wystąpienia objawów klinicznych zakażenia lub kontaktu z wirusem.

Określenie optymalnego czasu wykonywania testów serologicznych jest związane ze zjawiskiem braku reakcji immunologicznej organizmu tzw. „okienka serologicznego” w przypadku SARS-CoV-2 wynoszącego ok 7-14 dni.

Wskazaniem do wykonania testu anty SARS-CoV-2 klasy IgG może być:

  • Uzupełnienie testów molekularnych RT-PCR w celu oceny odpowiedzi immunologicznej osób, które miały zakażenie SARs-CoV-2 lub kontakt z wirusem,
  • Diagnostyka retrospektywna zakażeń SARS-CoV-2,
  • Diagnostyka serologiczna osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Wynik badania serologicznego w kierunku przeciwciał IgG SARS-CoV-2 powinien być zawsze zinterpretowany przez lekarza w połączeniu z wywiadem i badaniem lekarskim, oceną stanu zdrowia oraz objawów chorobowych.

Koszt wykonania badania wynosi 110 zł, czas otrzymania wyniku wynosi maks. 2 dni robocze. Informacja dla pacjentów 22 430 87 00.

Badania wykonywane są wyłącznie na terenie Warszawy.

Szczegółowe informacje na temat testów na obecność przeciwciał:

Nowy test na przeciwciała COVID-19 już dostępny w Polsce