Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej macicy jest najczęstszym rodzajem nowotworu narządu rodnego. Rokowanie w przebiegu tej choroby zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, dlatego warto wiedzieć, jakie są wczesne objawy i co zrobić, by możliwie szybko uzyskać właściwą diagnozę. Wcześnie podjęte leczenie zwiększa szansę na pokonanie choroby!
Rak trzonu macicy (rak endometrium) – czym jest i jak często występuje?
Rak trzonu macicy jest spowodowany nieprawidłowym rozrostem komórek błony śluzowej macicy. Jest to czwarty z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u kobiet pod względem zachorowalności oraz szósty pod względem zgonów [1]. W Polsce liczba zachorowań wzrasta. W ostatnich latach rozpoznawanych jest ponad 6 tysięcy nowych przypadków raka trzonu macicy.
Wczesne objawy raka trzonu macicy
Wśród objawów raka trzonu macicy u kobiet przed menopauzą wymienia się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Natomiast każde krwawienie po menopauzie jest sygnałem alarmowym, który powinien skłonić kobietę do pilnej wizyty u ginekologa. Niepokojące objawy to także bóle podbrzusza, utrata wagi i nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych.
Przyczyny raka trzonu macicy
Rak trzonu macicy w większości przypadków występuje pomiędzy 55. a 70. rokiem życia, a więc u kobiet po menopauzie. Przed 40. rokiem życia to zaledwie 5 procent diagnozowanych przypadków. Szczególną opieką ginekologiczną powinny być objęte pacjentki z obciążonym wywiadem rodzinnym i genetycznym (zespół Lyncha polegający na obecności genów generujących mutacje MMR – MLH1, PMS2, MSH2 i MSH6).
Do czynników ryzyka raka trzonu macicy:
- otyłość,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- wczesna pierwsza miesiączka lub późna menopauza,
- uwarunkowania genetyczne: występowanie wśród najbliższych krewnych raka jelita grubego i endometrium, piersi lub innych chorób nowotworowych,
- rozrost i atypia błony śluzowej macicy.
Rak trzonu macicy (rak endometrium) – diagnostyka
U kobiet z grup ryzyka i u wszystkich pozostałych, gdy występują niepokojące objawy, wykonuje się następujące badania w kierunku wykrycia raka endometrium:
- badanie ginekologiczne,
- badanie ultrasonograficzne przezpochwowe narządu rodnego,
- badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej,
- tomografię komputerową klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
W przypadku podejrzenia rozpoznania nowotworu endometrium konieczne jest wykonanie diagnostyki pogłębionej pod postacią zabiegu diagnostycznego – histeroskopii. Celem takiego zabiegu jest ocena histologiczna (mikroskopowa) pobranego materiału, na podstawie którego możemy potwierdzić obecność nowotworu złośliwego.
Metody leczenia raka trzonu macicy
Standardem leczenia raka endometrium jest zabieg operacyjny. Operacja polega na usunięciu narządu rodnego w całości – macicy z jajnikami i jajowodami oraz usunięcie węzłów chłonnych miedniczych (biodrowo-zasłonowych). Stopień zaawansowania nowotworu oceniany jest po leczeniu chirurgicznym i analizie wyniku badania histopatologicznego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby wdrażane jest leczenie uzupełniające pod postacią radio- i chemioterapii.
Po leczeniu pacjentka powinna być objęta regularną kontrolą w ramach Poradni Ginekologii Onkologicznej co 3 miesiące przez 2 lata, a następnie co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata.
***
W LUX MED Onkologia w ramach NFZ diagnozujemy i leczymy Pacjentki z rakiem trzonu macicy/rakiem endometrium. Leczenie chirurgiczne odbywa się w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie, a leczenie systemowe w szpitalach przy ul. Szamockiej lub ul. Fieldorfa, również w Warszawie. Więcej informacji o leczeniu ginekologicznym w LUX MED Onkologia na stronie: Ginekologia i ginekologia onkologiczna.