Przejdź do treści strony

Zadzwoń: 22 430 87 00

Dr n. med. Aleksander Salomon-Perzyński

Dr n. med. Aleksander Salomon-Perzyński

Hematologia

Miejsca pracy:
Szpiatal Szamocka
  • Oddział hematoonkologii

Umów się na wizytę

W celu sprawdzenia dostępności i umówienia konsultacji lub badania prosimy o kontakt z infolinią

22 430 87 00

Wykształcenie

Absolwent Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM). Studia ukończył z wyróżnieniem, co zostało uhonorowane wpisem do Złotej Księgi Absolwentów SUM. W sesji jesiennej 2015 roku złożył Lekarski Egzamin Końcowy z najlepszym wynikiem w Polsce (ex aequo z absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Doświadczenie zawodowe

W latach 2016 do 2023 realizował szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie hematologii w Klinice Hematologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) w Warszawie. W sesji wiosennej 2022 roku zdał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z hematologii uzyskując najwyższy wynik z egzaminu testowego wśród Lekarzy przystępujących do egzaminu w tej sesji. W 2019 roku otworzył przewód doktorski, a w 2023 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt.: ”Ocena ewolucji klonalnej plazmocytów u chorych na szpiczaka plazmocytowego”. W okresie pandemii COVID-19 współtworzył w IHiT oddział i wchodził w skład zespołu lekarskiego sprawującego ciągłą opiekę nad pacjentami ze schorzeniami hematologicznymi, w tym hematoonkologicznymi, zakażonymi SARS-CoV2. W czasie pracy w IHiT brał udział w wielu badaniach klinicznych wszystkich faz oceniających skuteczność i bezpieczeństwo nowych leków w leczeniu schorzeń hematoonkologicznych, zarówno limfoidalnych, jak i mielodialnych. Ponadto należał do zespołu lekarskiego IHiT, który jako pierwszy w Warszawie przeprowadził u pacjenta terapię autologicznymi limfocytami T z wbudowanym chimerycznym receptorem antygenowym (tzw. CAR-T cells). Aleksander Salomon-Perzyński jest członkiem Polskiej Grupy Szpiczakowej (PGSz), Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG) oraz The European Hematology Association (EHA). Od roku 2023 pełni funkcję, początkowo Sekretarza Redakcji, a w chwili obecnej,zastępcy Redaktora Naczelnego czasopism naukowych Hematology in Clinical Practice oraz Hematologia Edukacja (wydawnictwo Via Medica).

Zainteresowania medyczne

Nowoczesne metody leczenia nowotworów hematologicznych. Powikłania infekcyjne terapii onkologicznych, immunoterapia nowotworów złośliwych, w tym szczególnie, przeciwciała bispecyficzne oraz CAR-T. Leczenie wspomagające u pacjentów poddawanych leczeniu hematoonkologicznemu. Implikacje kliniczne heterogenności genetycznej nowotworów złośliwych, ewolucja klonalna nowotworów złośliwych w trakcie leczenia.

Publikacje

Pierwsze autorstwo lub współautorstwo w ponad 20 publikacjach pełnotekstowych w czasopismach polskich i międzynarodowych oraz w wielu doniesieniach zjazdowych na konferencjach polskich i zagranicznych. ORCID – 0000-0002-8394 5346

Close Menu