W Szpitalu Szamocka LUX MED Onkologia przeprowadzamy zabiegi implantacji portów dożylnych (portów naczyniowych) w ramach NFZ na podstawie skierowania na oddział onkologii klinicznej i chemioterapii celem wszczepienia portu do chemioterapii przy rozpoznaniu nowotworowym. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym, co wiąże się z licznymi korzyściami dla Pacjentów. Pacjent nie musi do niczego dopłacać, całość finansowana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Implantacja portu dożylnego w znieczuleniu miejscowym
– Znieczulenie miejscowe jest bezpieczniejsze i co do zasady dużo mniej obciążające dla organizmu od znieczulenia ogólnego. Może być bezpiecznie wykonane u każdego pacjenta. W przypadku pacjentów onkologicznych, którzy są już osłabieni chorobą i często powyżej 50 roku życia, ma to bardzo duże znaczenie – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Misiak, anestezjolog, która przeprowadza zabiegi implantacji portów w LUX MED Onkologia.
Do znieczulenia miejscowego Pacjent nie musi przechodzić tak złożonej kwalifikacji jak do znieczulenia ogólnego – do znieczulenia miejscowego wystarczy morfologia i badanie układu krzepnięcia oraz konsultacja anestezjologiczna. Pacjent też nie musi być na czczo.
– Przy kwalifikacji do zabiegu zawsze staram się uspokoić Pacjenta, że jedyne co poczuje to prawdopodobnie tylko moment wkłucia igły ze środkiem znieczulającym, ale to jest ból podobny do tego przy pobieraniu krwi, więc Pacjentom onkologicznym bardzo dobrze znany – wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Misiak, anestezjolog, która przeprowadza zabiegi implantacji portów w LUX MED Onkologia.
W Szpitalu Szamocka implantacja portu odbywa się w sterylnej, specjalnie przygotowanej tylko do tych zabiegów sali. Podczas znieczulenia miejscowego Pacjent ma cały czas kontakt z anestezjologiem.
Pacjent po zabiegu w znieczuleniu miejscowym nie musi dochodzić do siebie w sali pooperacyjnej, nie ma zawrotów głowy i żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego – np. nudności i wymiotów częstych po znieczuleniu ogólnym, ostrość widzenia jest niezakłócona, może się normalnie poruszać, nie doskwierają mu chrypka, ból gardła i krtani – typowe po intubacji dotchawiczej. Może również jeść i pić bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.
– Znieczulenie podawane jest miejscowo w zastrzyku. Obejmuje tylko obszar wszczepienia portu i tam utrzymuje się około 3-4 godzin. Po jego ustaniu, jeśli Pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, co zdarza się bardzo rzadko, może posiłkować się ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi z paracetamolem, metamizolem, ibuprofenem lub podobnymi – dodaje doktor Misiak.
Wszelkie wątpliwości dotyczące implantacji portu dożylnego i znieczulenia miejscowego wyjaśnia lekarz anestezjolog, który kwalifikuje chorych do zabiegu. W LUX MED Onkologia są to anestezjolodzy z wieloletnim doświadczeniem:
Więcej informacji na stronie Porty naczyniowe – informacje o portach dożylnych