Czym jest Internetowe
Konto Pacjenta?
To bezpłatne konto ma każdy, kto ma PESEL.
Wystarczy się do niego zalogować.
Internetowe Konto Pacjenta udostępnia swojemu użytkownikowi informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.
Teraz znajdziesz tam:
- e-recepty
- e-skierowania (na badanie lub wizytę u specjalisty)
- historię Twoich wizyt u lekarza w ramach NFZ
- informację o zaplanowanych wizytach u lekarza w ramach NFZ
- jeśli pracujesz – informację o zwolnieniach lekarskich (e-zwolnienie)
- listę Twoich leków na receptę
- informację o lekach (możesz sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce)
- informacje ważne w czasie pandemii, m.in. Unijny Certyfikat COVID (UCC), który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID19.
podobnie jak otrzymywanie e-recept, e-skierowań i e-zwolnień. Realizacja e-recepty wymaga zakupienia leku w aptece.
Zmiany zasad dla recept na leki
Zapoznaj się z instrukcją i udostępnij LUX MED ONKOLOGIA informacje o historii Twoich recept abyśmy mogli bezproblemowo prowadzić Cię przez proces leczenia
Uzyskanie recepty na bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 65 roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, a także uzyskanie recepty na niektóre leki o działaniu przeciwbólowym lub uspokajającym wiąże się z koniecznością wyrażenia na portalu IKP zgody na dostęp do informacji o przyjmowanych lekach. Abyśmy mogli bezproblemowo prowadzić Cię przez proces leczenia, odwiedź portal IKP i udostępnij LUX MED Onkologia informacje o historii Twoich recept.
1Korzystając z przeglądarki internetowej wejdź na portal pacjent.gov.pl.
2Przejdź do etapu logowania za pomocą przycisku „Zaloguj się”, który znajduje się w prawym górnym rogu strony.
3Wybierz odpowiednią dla siebie drogę logowania z listy znajdującej się po lewej stronie ekranu, np.: Profil zaufany.
4Przejdź do zakładki „Uprawnienia” i wybierz formularz „Udostępnij dane lekarzowi, pielęgniarce lub farmaceucie”.
5Kliknij w niebieski przycisk z napisem „Przyznaj dostęp”.
6Z dostępnej listy wybierz opcję „Placówce medycznej” i zatwierdź swój wybór klikając niebieski przycisk „Dalej”.
7W dostępnych rubrykach wpisz odpowiednio „Nazwa placówki medycznej: LUX MED Adres placówki medycznej: POSTĘPU”, kliknij przycisk „Szukaj” po prawej stronie i zatwierdź wybór przyciskiem „Wybierz”.
8Wskaż w dostępnych okienkach zakres: od dziś do bezterminowo oraz zakres „Cała dokumentacja medyczna” lub „dostęp do e-recept”. Zatwierdź wybór przyciskiem „Zapisz”.
9W Twoim profilu pojawi się udostępniony zakres. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz go usunąć lub edytować.
Sprawdzenie dotychczasowej preskrypcji leków w IKP jest obligatoryjne przed wypisaniem pacjentowi po ukończeniu 65. roku życia recepty na bezpłatne produkty lecznicze. Obowiązek ten nakłada art. 43a ust. 1b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2561).
Sprawdzenie dotychczasowej preskrypcji leków w IKP jest obligatoryjne przed wypisaniem pacjentowi recepty na niektóre leki uspokajające i przeciwbólowe. Obowiązek ten nakłada Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. 2023 poz. 1368).
Abyśmy mogli bezproblemowo prowadzić Cię przez proces leczenia odwiedź portal IKP i udostępnij LUX MED Onkologia informacje o historii Twoich recept.