Przypominamy o możliwości bezpłatnego szczepienia dzieci i młodzieży przeciwko wirusowi HPV. HPV powoduje około 70-80% zachorowań na raka szyjki macicy, ale może przyczyniać się również do zachorowania na raka: odbytu, pochwy, sromu, języka, gardła, szyi, penisa.
Bezpłatnie zaszczep dziecko przeciwko HPV
Od stycznia 2024 roku w placówce LUX MED Onkologia przy ul. Fieldorfa 40 w Warszawie, realizujemy program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Od 1 września 2024 roku programem objęte są dzieci w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.
Szczepienia są w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Odbywają się 9-walentną szczepionką Gardasil 9 w schemacie: podanie pierwszej dawki szczepionki a następnie po minimum 5 miesiącach podanie kolejnej dawki. W przypadku 14-latków szczepienie musi rozpocząć się przed ukończeniem 14 roku życia, ale może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia).
Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciwko HPV?
Zapisać na szczepienie w LUX MED Onkologia można każde dziecko urodzone w Polsce w wieku od 9 do 14 lat z nadanym numerem PESEL. Nie trzeba mieć złożonej deklaracji w POZ w naszej placówce.
Aby umówić szczepienie, wystarczy zadzwonić pod numer (22) 430 87 00, wysłać formularz kontaktowy lub przyjść do placówki i umówić termin szczepienia w rejestracji.
Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko HPV?
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Dowiedz się więcej – przejdź do podcastu: Groźny wirus HPV. Onkolog Magdalena Bizoń: każdego roku miliony osób zostają zainfekowane. Audycja trwa 25 minut.
Szczepienie dorosłych
Według rekomendacji WHO, najlepiej jest zaszczepić się przed inicjacją seksualną – wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że organizm nie jest jeszcze zakażony wirusem, a to pozwala osiągnąć najlepsze efekty zdrowotne.
Natomiast dorośli również mogą i też powinni się zaszczepić, o ile pozytywnie przejdą kwalifikację do szczepienia. Szczepienie można przyjąć od 9. roku życia wzwyż. Wskazania dotyczące preparatów dostępnych w Polsce nie określają górnej granicy wieku. Szczepienia dla osób, które nie kwalifikują się do Programu szczepień przeciwko HPV w ramach NFZ (dedykowany dzieciom od 9 do 14 r.ż.) są odpłatne.