Przygotowanie do badań diagnostycznych
Badania diagnostyczne są jednym z kluczowych elementów gwarantujących postawienie prawidłowej diagnozy medycznej. Odpowiednie przygotowanie do badań jest niezwykle istotnym elementem mającym bardzo duże znaczenie na cały proces diagnostyczny Pacjenta.
MRI - REZONANS MAGNETYCZNY
Badanie rezonansu magnetycznego nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta.
Przed badaniem poprosimy Państwa o osobiste wypełnienie ankiety, w której zawarte są pytania dotyczące stanu zdrowia i przebytych operacji oraz innych ewentualnych przeciwwskazań do badania.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest: wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator lub implant ślimakowy lub inne ciała obce metaliczne: protezy, stenty, stentgrafty, klipsy lub urządzenia elektroniczne wszczepione pacjentowi oraz ciała obce pourazowe, (opiłki, odłamki). Przeciwwskazaniem mogą być również rozległe tatuaże. W opisanych sytuacjach niezbędne jest wyjaśnienie przed badaniem rzeczywistych przeciwwskazań do MR, w oparciu o merytoryczne informacje w formie pisemnej, co do rodzaju wszczepionego ciała obcego (karty wypisowe ze szpitala).
Badanie MR wymaga przebywania w bezruchu w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut, dlatego w przypadku osób pobudzonych lub prezentujących ruchy mimowolne, należy uzgodnić z lekarzem kierującym możliwość podania odpowiednich leków lub nawet przeprowadzenie badania w znieczuleniu dokonanym przez lekarza anestezjologa.
W gabinecie MR panuje silne pole magnetyczne, dlatego należy do niego wejść bez rzeczy posiadających metalowe elementy np.: guzików, klamry paska, kluczy, zegarka, telefonów komórkowych, kart płatniczych (ryzyko rozmagnesowania).
W przypadku osób cierpiących na klaustrofobię należy uzgodnić z lekarzem kierującym na badanie możliwość zastosowania, rodzaj, dawkę i czas przyjęcia doustnego środka uspokajającego (receptę na lek wystawia lekarz kierujący na badanie lub lekarz POZ).
Nie zaleca się wykonywania badania MR w I trymestrze ciąży. Kobiety w ciąży powinny poinformować personel medyczny o ciąży lub podejrzeniu ciąży.
W przypadku badania MR głowy i oczodołów zaleca się usunięcie makijażu.
W przypadku badania MR odcinka kręgosłupa piersiowego lub lędźwiowego należy dostarczyć dokumentację obrazową (klisza, CD) poprzednio wykonanych zdjęć RTG kręgosłupa.
W przypadku badania MR z podaniem środka kontrastowego ostateczna decyzja o podaniu kontrastu, niezależnie od skierowania, należy do lekarza nadzorującego badanie.
W przypadku badania MR serca należy w dniu badania powstrzymać się od picia kawy i palenia papierosów.
TK - TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
Większość badań w tomografii komputerowej nie wymaga specjalnego przygotowania, choć warto być gotowym na ewentualne podanie środka kontrastowego (w badaniach TK u pacjentów onkologicznych środek kontrastowy podawany jest prawie zawsze). Środek kontrastowy to substancja, którą doskonale widać na obrazach, dzięki czemu łatwiej uchwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości. Czasem jednak po dożylnym podaniu środka cieniującego u pacjentów mogą pojawić się mdłości. W związku z tym zalecane jest powstrzymywanie się od posiłków przez kilka godzin przed badaniem.
Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Zalecane jest wypicie przed badaniem wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ilości co najmniej 0,5 litra. W czasie upałów i jeśli nie ma przeciwwskazań kardiologicznych – nawet więcej.
W przypadku potrzeby bezpiecznego podania dożylne środka kontrastowego należy przed badaniem zbadać poziom kreatyniny we krwi. Najlepiej aby ww. badanie było wykonane na kilka dni przed tomografią. Dla Pacjenta bez obciążeń chorobami nerek oznaczenie poziomu kreatyniny z ostatnich 3 miesięcy uważa się za aktualne.
Istnieje możliwość oznaczenia poziomu kreatyniny na kilka godzin przed zaplanowaną tomografią w Laboratorium LUX MED Onkologia Sp. z o.o. odpłatnie bez skierowania (opłata wg Cennika LINK).
W przypadku badania TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej należy zgłosić się 1 godzinę przed wyznaczonym czasem badania, ponieważ konieczne jest wypicie dodatkowo ok. 0,5 litra wody lub roztworu środka cieniującego, celem wypełnienia płynem przewodu pokarmowego. Może zaistnieć konieczność wypełnienia jelita grubego wodą podaną doodbytniczo.
W przypadku innych badań TK należy zgłosić się 30 minut wcześniej.
Panie w wieku rozrodczym decydując się na badanie TK muszą mieć pewność, ze nie są w ciąży. Zalecamy wykonanie badania w ciągu pierwszych 10 dni cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki).
Badanie TK jest bezbolesne, chociaż może wywoływać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilka minut w jednej pozycji. Czas wykonywania badania jest uzależniony od badanego narządu oraz tego czy podawany jest środek kontrastowy i trwa od 5 do 20 minut. W trakcie badania Pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu wyposażonego w lampę emitującą promienie rtg oraz czujniki, które odbierają te promienie. Otrzymane w ten sposób dane przekazywane są do komputera, który przetwarza je na obraz narządów człowieka.
Podanie stosowanych w tomografii komputerowej środków kontrastowych może niekiedy wywołać oprócz nudności również zawroty głowy, swędzenie, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, czy też kołatanie serca. Powyższe objawy należy zgłosić personelowi pracowni lub lekarzowi.
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego usunięcia z organizmu środka kontrastowego zalecane jest w ciągu najbliższych 24 godzin wypicie około 2,5 litra wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych.
Szczegółowych zaleceń dotyczących postępowania, zwłaszcza w przypadku Pacjentów z chorobami przewlekłymi udziela personel medyczny pracowni.
Do wykonania badania TK konieczne jest skierowanie od lekarza.
Pacjentów zapraszamy od poniedziałku do soboty, w godzinach 8:00-20:00. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na badanie, komfort i bezpieczeństwo badań oraz profesjonalny poziom opisów badań.
USG I USG DOPPLER
USG jamy brzusznej: na badanie należy zgłosić się na czczo (w dniu badania nie jeść i nie pić), nie palić papierosów, jeśli jest to możliwe nie zażywać leków, chyba, że są to leki przyjmowane na stałe. Dzień przed badaniem unikać produktów powodujących powstawanie nadmiernej ilości gazów (napoje gazowane, bita śmietana, owoce, świeże pieczywo). Dzień przed badaniem należy przyjąć 3 razy po 2 kapsułki Espumisanu lub Simeticonu (dostępny w aptece bez recepty), a rano w dniu badania jeszcze 2 kapsułki.
Jeżeli badanie wykonywane będzie po południu, należy nie jeść 4-6 godzin i nie pić 2 godziny przed badaniem.
USG układu moczowego: przed badaniem nie należy jeść, konieczne jest wypicie przynajmniej 1 litra wody niegazowanej około 1 godzinę przed badaniem. Celem takiego postępowania jest uzyskanie wypełnienia moczem pęcherza moczowego, co umożliwi ocenę USG ścian pęcherza.
W przypadkach niektórych schorzeń np.: nietrzymania moczu, pacjent indywidualnie musi dostosować czas wypicia płynu tak, aby na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem.
USG DOPPLER aorty brzusznej: przygotowanie jak do USG jamy brzusznej.
Pozostałe badania dopplerowskie nie wymagają przygotowania.