Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, w którym dotychczas w ramach NFZ przeprowadzane były operacje robotyczne raka endometrium i raka jelita grubego, rozszerzyło zakres operacji robotycznych o kolejne rozpoznanie. Od 16 lipca 2024 roku w ramach NFZ w asyście robota chirurgicznego operujemy również raka prostaty (raka stercza/raka gruczołu krokowego).
Leczenie raka prostaty a metoda robotyczna
W Polsce na nowotwory prostaty co roku zapada około 18 tys. mężczyzn. Powszechnie uznanymi metodami leczenia – w zależności od wskazań – jest leczenie chirurgiczne lub radioterapeutyczne.
Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia chirurgicznego raka stercza jest metoda chirurgii robotycznej, która jako jedna z technik małoinwazyjnych, w określonych przypadkach, niesie szereg korzyści dla Pacjenta, m.in.: wiąże się z:
- mniejszą częstością niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. zaburzeń erekcji, nietrzymania/wyciekania moczu),
- mniejszymi dolegliwościami bólowymi po zabiegu,
- możliwością szybszego wdrożenia leczenia uzupełniającego.
Kwalifikacja do operacji robotycznej raka stercza
Operacje robotyczne raka prostaty przeprowadza prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch – doświadczony urolog, certyfikowany chirurg robotyczny w urologii. Profesor Jakub Dobruch kwalifikuje też Pacjentów do leczenia chirurgicznego, które w LUX MED Onkologia prowadzimy metodą klasyczną (metodą chirurgii otwartej) oraz metodą robotyczną, która jako jedna z metod chirurgii małoinwazyjnej jest rekomendowana w leczeniu chirurgicznym raka prostaty.
Robotyczna prostatektomia laparoskopowa jest stosowana w leczeniu pacjentów z klinicznie zlokalizowanym rakiem prostaty (nowotwór występuje wyłącznie w gruczole krokowym i nie rozsiewa się na inne organy). Większość pacjentów kwalifikujących się do otwartej radykalnej prostatektomii jest również doskonałymi kandydatami do leczenia robotycznego.
W przypadku rozpoznania raka prostaty oraz posiadania skierowania do poradni urologicznej zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z Koordynatorką Leczenia Raka Prostaty pod numerem: 722 218 928 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00). Koordynatorka pomoże w skompletowaniu dokumentacji medycznej i umówieniu konsultacji z urologiem.
Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED
Szpital Świętego Wincentego LUX MED Onkologia jest częścią Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED od 2023 roku. Metodą robotyczną leczone są Pacjentki z rakiem endometrium (rakiem trzonu macicy), Pacjenci z rakiem prostaty (rakiem stercza/rakiem gruczołu krokowego) oraz Pacjenci i Pacjentki z rakiem jelita grubego.
Leczenie onkologiczne w LUX MED Onkologia, w tym leczenie chirurgiczne – także metodą robotyczną – w przypadku osób objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym jest w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Diagnostyka, kwalifikacja, hospitalizacja, rehabilitacja – wszystko w ramach NFZ.
Więcej informacji na temat operacji robotycznych w LUX MED Onkologia na stronach dedykowanych:
- Operacje robotyczne raka trzonu macicy
- Operacje robotyczne raka prostaty
- Operacje robotyczne raka jelita grubego