Czy koniec raka jest bliski? Nad tym, aby tak było, pracuje wielu naukowców na całym świecie. Ciekawego odkrycia dokonali ostatnio badacze z biotechnologicznego startupu MicroQuin w laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS), która unosi się ponad 400 km nad poziomem morza. Ich zadaniem była hodowla trójwymiarowych kultur komórek raka piersi i raka prostaty, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak te nowotwory się rozwijają i rosną. Tymczasem w warunkach mikrograwitacji odkryli klucz, który otwiera nieznaną dotąd ścieżkę terapeutyczną do spowolnienia rozwoju a nawet unicestwienia raka.
Białko, które zabija raka
Okazało się, że przetrwanie komórek nowotworowych zależy od ich zdolności do regulowania zmian w ich środowisku wewnątrzkomórkowym (w środowisku wewnątrz komórek). W ramach badań zespół skrystalizował białko o nazwie TMBIM6, które odgrywa kluczową rolę w regulacji środowiska wewnątrzkomórkowego komórek i określił jego strukturę. Następnie badacze opracowali małą cząsteczkę terapeutyczną, która wiąże się z TMBIM6 i zmienia sposób, w jaki komórki rakowe regulują zmiany środowiska wewnątrzkomórkowego, powodując ich śmierć.
TMBIM6 jest aktywowany tylko w komórkach rakowych, więc terapia nie szkodzi zdrowym komórkom. Kiedy naukowcy MicroQuin testowali terapię w laboratorium, odkryli, że działa ona na wszystkie rodzaje raka, a ponadto może mieć zastosowanie także w wielu innych schorzeniach, np. w chorobach neurodegeneracyjnych.
Co to oznacza dla Pacjentów onkologicznych?
Choć doniesienie wydaje się rewolucyjne, przed białkiem TMBIM6 jeszcze wiele badań, zanim w ogóle dojdzie do etapu badań klinicznych. Proces tworzenia, testowania, ewaluacji i zatwierdzania nowych terapii jest niezwykle czasochłonny, trwa latami i na każdym z tych etapów terapia może zostać odrzucona z różnych względów. Dlatego choć możemy się cieszyć z prowadzonych badań, starajmy się żyć tu i teraz – leczyć raka zgodnie z aktualnymi możliwościami i rekomendacjami medycznych towarzystw naukowych.
Źródło: International Space Station U.S. National Laboratory
Zdjęcie: NASA. Astronautka NASA Christina Koch pracuje nad badaniami nad krystalizacją białek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
***
W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy nowotwory w ramach umów z NFZ w czterech szpitalach w Warszawie: Szpital Szamocka, Szpital Fieldorfa, Szpital św. Wincentego, Szpital św. Elżbiety. Do terapii onkologicznej podchodzimy holistycznie, dlatego naszym Pacjentom i Pacjentkom zapewniamy możliwość bezpłatnej konsultacji dietetycznej i psychologicznej, a także rehabilitację onkologiczną. Zapraszamy do kontaktu.