Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem, które umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany ogniskowej tarczycy. To kluczowe badanie w ramach diagnostyki nowotworu tarczycy, które potwierdza lub wyklucza rozpoznanie nowotworu złośliwego tarczycy, czyli raka tarczycy. W Polsce nowotwór ten dotyka rocznie około 5000 osób (4107 kobiet i 905 mężczyzn).[1]
W LUX MED Onkologia biopsje cienkoigłowe tarczycy wykonujemy bezpłatnie w ramach NFZ na podstawie skierowania od naszego lekarza w Szpitalu św. Wincentego w Warszawie.
Na czym polega biopsja cienkoigłowa tarczycy?
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest małoinwazyjną metodą diagnostyki cytologicznej. Polega na ocenie mikroskopowej rozmazów komórek pobranych cienką igłą.
W przypadku tarczycy jest ona jednym z najważniejszych elementów diagnostyki guzów tarczycy. Jej wykonywanie pomaga wytypować osoby wymagające operacji tarczycy ze względu na charakter nowotworowy guzów tarczycy (wykrytych w badaniu przedmiotowym lub w USG tarczycy).[2]
Guzki tarczycy są powszechne w praktyce klinicznej, a większość z nich jest łagodna – ryzyko złośliwości waha się od 7% do 15%. Ocena kliniczna obejmuje dokładny wywiad i badanie fizykalne, badania laboratoryjne, USG szyi i biopsję cienkoigłową tarczycy, która jest integralną częścią bieżącej oceny guzków tarczycy.[3]
Czy biopsja cienkoigłowa potwierdzi raka?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy ma za zadanie potwierdzić lub wykluczyć nowotwór złośliwy tarczycy. Innymi słowy, to dokładny test służący określeniu złośliwości guza. Dokładność biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy wynosi około 98,4% – w ponad 98% przypadków wynik badania potwierdza stan faktyczny.[4]
Czy biopsja cienkoigłowa tarczycy jest bezpieczna?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest badaniem bezpiecznym, wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, np. w ramach poradni chirurgii onkologicznej. Nie stosuje się żadnego znieczulenia, ponieważ biopsja tarczycy nie wiąże się z bólem.
Biopsję wykonuje się pod kontrolą USG, co pozwala na precyzyjne wytypowanie najbardziej podejrzanych zmian do biopsji i umożliwia kontrolę położenia igły w zmianie, dając pewność, że materiał pobrano z właściwego miejsca.[5]
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia biopsji jest: silny kaszel, ciężka skaza krowotoczna, ropne ogniska skóry na szyi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz brak współpracy i zgody chorego.
Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej tarczycy?
Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, w tym bycia na czczo. Należy natomiast przynieść ze sobą oryginał skierowania na zabieg biopsji cienkoigłowej tarczycy, dokumentację medyczną (m.in. USG tarczycy) oraz dowód tożsamości. Przed samym badaniem należy zdjąć wszelkie osłony i ozdoby z szyi.
Biopsja cienkoigłowa tarczycy w LUX MED Onkologia
W LUX MED Onkologia wykonujemy biopsję cienkoigłową tarczycy na podstawie skierowania w ramach NFZ lub odpłatnie – aktualna cena komercyjnej biopsji cienkoigłowej tarczycy w cenniku.
W LUX MED Onkologia specjalizujemy się w chirurgicznym leczeniu raka tarczycy. Dlatego jeśli zdecydujesz się na wykonanie biopsji tarczycy u nas, w przypadku potwierdzenia raka, błyskawicznie trafisz pod opiekę chirurga onkologicznego w ośrodku wyspecjalizowanym w chirurgicznym leczeniu raka tarczycy w ramach NFZ.
W przypadku leczenia raka specjalizacja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ liczba wykonywanych operacji przekłada się na umiejętności, w tym dokładność operującego chirurga. Czołowym chirurgiem onkologicznym operującym raka tarczycy w LUX MED Onkologia jest doktor Dariusz Żak, chirurg ogólny, chirurg onkologiczny, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie – lekarz specjalista z wieloletnim doświadczeniem i codzienną praktyką w operacjach raka tarczycy.
W Szpitalu św. Wincentego operacje raka tarczycy przeprowadzamy przy użyciu neuromonitoringu, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych i pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Na operacje raka tarczycy przyjeżdżają do nas Pacjentki i Pacjenci z całej Polski.
Jeśli lekarz rozpoznał u Ciebie nowotwór złośliwy tarczycy i wystawił skierowanie do poradni chirurgii onkologicznej, zadzwoń: 22 430 87 02 i umów konsultację w ramach NFZ z doktorem Dariuszem Żakiem lub doktorem Jakubem Wydrychem w Szpitalu św. Wincentego. Raka tarczycy operujemy w ramach NFZ.
Konsultacja medyczna: lek. Dariusz Żak, chirurg ogólny i onkologiczny, Kierownik Administracyjny Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego.