Histeroskopia jest zabiegiem stosowanym w diagnostyce nowotworów ginekologicznych. Wyjaśniamy, na czym polega to badanie, jak się do niego przygotować, z jakich wskazań się je wykonuje i jak zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań po badaniu.
Histeroskopię w ramach NFZ wykonujemy w Szpitalu św. Wincentego. Zapraszamy Pacjentki ze skierowaniem wystawionym przez lekarza z poradni ginekologicznej do kontaktu pod numerem: 22 430 87 00. Konsultantka umówi konsultację z ginekologiem, który przeprowadzi kwalifikację do zabiegu i wyznaczy termin. Mamy bardzo dobre terminy zabiegów, zapraszamy do kontaktu.
Histeroskopia – co to jest?
Histeroskopia, czyli inaczej badanie endoskopowe jamy macicy stosowane jest w diagnostyce różnego typu nieprawidłowości stwierdzonych w badaniu usg przezpochwowym (transwaginalnym) [1]. Na podstawie tego badania można ocenić wnętrze jamy macicy i endometrium, czyli błonę śluzową jamy macicy (jego grubość i unaczynienie) oraz wykryć miejsca zmienione chorobowo.
Histeroskopia diagnostyczna pozwala na wizualizację jamy macicy. Jest też badaniem przeprowadzanym w diagnostyce niepłodności celem oceny jamy macicy i ewentualnych przeszkód utrudniających implantację zarodka.
Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem, w którym po ocenie jamy macicy ginekolog endoskopowo usuwa zlokalizowane w jamie macicy zmiany i ogniska chorobowe [2].
W trakcie histeroskopii lekarz może również pobrać wycinki zmienionych chorobowo tkanek do badania histopatologicznego.
W jakich wskazaniach wykonuje się histeroskopię?
Wskazaniami do histeroskopii są:
- krwawienia po menopauzie (nawet gdy pojawiło się tylko jeden raz)
- nieprawidłowe krwawienia maciczne
- obfite, nieregularne krwawienia miesiączkowe
- diagnostyka przyczyn niepłodności i problemu z donoszeniem ciąży,
- podejrzenie wad anatomicznych macicy,
- podejrzenie mięśniaków zlokalizowanych w jamie macicy,
- podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych,
- podejrzenie przerostu endometrium w badaniu usg przezpochwowym celem dokładnej oceny grubości i innych parametrów endometrium,
- przy podejrzeniu zmian w szyjce macicy.
Histeroskopia – na czym polega badanie?
W czasie histeroskopii lekarz ginekolog przez pochwę i szyjkę macicy wprowadza do jamy macicy pacjentki specjalny endoskop, czyli histeroskop. Jest to cienka rurka zakończona głowicą z podłączoną kamerką, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie na ekranie komputera dokładnego obrazu wnętrza macicy. Dodatkowo jama macicy musi być wypełniona solą fizjologiczną lub glicyną, aby rozszerzyć jej ściany i uwidocznić wnętrze. Badanie diagnostyczne jest nieinwazyjne i praktycznie bezbolesne, w związku z czym można wykonać je bez znieczulenia. W przypadku histeroskopii operacyjnej, gdzie koniecznym jest wycięcie zmian w jamie macicy, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym dożylnym, by zmniejszyć dyskomfort i ból w trakcie procedury.
Podczas histeroskopii operacyjnej ginekolog wprowadza przez specjalny tunel histeroskopu do jamy macicy mikronarzędzia, takie jak kleszczyki, nożyczki, czy pętle do koagulacji, którymi usuwa drobne zmiany albo zamyka naczynia powodujące krwawienia oraz pobiera materiał do badania histopatologicznego. W trakcie procedury może być również wykonany zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy [1].
Histeroskopia – jak przygotować się do badania?
Do każdego rodzaju histeroskopii Pacjentka powinna się przygotować. W dniu zabiegu powinna być na czczo i posiadać aktualne badania ginekologiczne. Przed zabiegiem lekarz musi mieć pełną dokumentację stanu zdrowia pacjentki i informację o przyjmowanych lekach oraz alergiach. Pacjentka po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwymi powikłaniami musi podpisać zgodę na wykonanie zabiegu.
Histeroskopię zwykle wykonuje się w pierwszej połowie cyklu (po miesiączce).
Czy histeroskopia jest bezpieczna?
Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem bezpiecznym – nie powoduje bólu ani nie pozostawia śladów. Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem małoinwazyjnym, a powikłania po niej zdarzają się rzadko. Ryzyko powyższych powikłań jest jednak minimalne (około jeden procent wszystkich przypadków), a korzyści z badania lub zabiegu histeroskopii znacznie je przewyższają.
Po zabiegu konieczna jest obserwacja stanu pacjentki przez przynajmniej godzinę.
Jakie są przeciwwskazania do histeroskopii?
Histeroskopii nie wykonuje się w przypadku zapalenia narządów miednicy mniejszej [1]. Inne przeciwwskazania do badania lub zabiegu to ciąża i miesiączka oraz obfite krwawienia z macicy, które ograniczają pole widzenia przy wziernikowaniu. Z dużą ostrożnością histeroskopię zaleca się pacjentkom ze skazami krwotocznymi ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia.