LUX MED Onkologia bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Szpital bez Papierosa”. Jej ideą jest ograniczenie szkodliwości i podnoszenie świadomości na temat negatywnego działania dymu tytoniowego. Akcja ta jest prowadzona w ramach działań „Deklaracji Antytytoniowej Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Płuca” (IASLC), zwracającego uwagę na problem palenia tytoniu po rozpoznaniu choroby nowotworowej.
Jak podaje Polska Liga Walki z Rakiem, organizator akcji: „Palenie tytoniu jest udowodnioną przyczyną wielu nowotworów i odpowiada za około 1/3 ogółu zgonów nowotworowych. O ile niekorzystne skutki używania tytoniu są dobrze znane, często lekceważy się szkody wynikające z kontynuacji palenia po rozpoznaniu nowotworu”.
Palenie szkodzi zdrowiu
O tym, że palenie szkodzi zdrowiu, wiemy nie od dzisiaj. O zagrożeniach informują lekarze, liczne instytucje, organizacje pozarządowe, a nawet opakowania wyrobów tytoniowych. Jednak mimo to, jak wynika z badania Polskiej Akademii Nauk, prawie co trzeci dorosły Polak codziennie pali papierosy, tymczasem:
- Używanie tytoniu powoduje wiele rodzajów raka, w tym: raka płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, gardła, pęcherza moczowego, nerek, wątroby, żołądka, trzustki, okrężnicy i odbytnicy oraz szyjki macicy, a także ostrą białaczkę szpikową.
- Palenie tytoniu odpowiada za co najmniej 30 proc. wszystkich zgonów z powodu raka i prawie 90 proc. zgonów z powodu raka płuc.
- W 2020 roku w Polsce na raka płuc zmarło ponad 14200 mężczyzn oraz 8000 kobiet. Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym powodującym zgony w obu grupach.
- Palenie bierne stwarza zagrożenie dla zdrowia dorosłych podobne do palenia czynnego, a także wiąże się z zespołem nagłej śmierci niemowląt i astmą u dzieci.
- Poza ryzykiem chorób nowotworowych i chorób płuc palenie zwiększa ryzyko m.in.: udaru, zawału serca, niepłodności, cukrzycy, utraty wzroku.
Dlaczego palenie szkodzi osobom chorującym onkologicznie?
Palenie po rozpoznaniu raka wiąże się z wieloma zagrożeniami, m.in. z:
- większym ryzykiem niepowodzenia leczenia,
- gorszą tolerancją leczenia (palenie po rozpoznaniu raka płuc może skutkować zwiększoną toksycznością leczenia),
- zmniejszoną skutecznością i tolerancją na promieniowanie (leczenie radioterapeutyczne) oraz leczenie systemowe (ogólnoustrojowe),
- większym ryzykiem wtórnych guzów pierwotnych (palenie sprzyja wzrostowi, progresji i rozprzestrzenianiu się guza),
- większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych,
- gorszą jakością życia.
Poza umiejscowieniem i stadium choroby, kontynuowanie palenia jest uważane za najsilniejszy niekorzystny czynnik prognostyczny przeżycia u pacjentów z rakiem. Rzucenie palenia przez pacjenta onkologicznego może mieć korzystny wpływ na przeżycie.
Więcej informacji o tym, dlaczego warto rzucić palenie, będąc pacjentem onkologicznym w ulotce: Szpital bez papierosa.
Szpital bez papierosa
W ramach akcji „Szpital bez papierosa” w każdym ze szpitali LUX MED Onkologia będziemy, m.in.:
- Bezwzględnie egzekwować zakaz palenia tytoniu i papierosów elektronicznych przez wszystkie osoby znajdujące się na terenie szpitala.
- Informować chorych o korzyściach z zaprzestania palenia tytoniu i udzielać im pomocy w wyjściu z nałogu.
- Szkolić naszych pracowników medycznych w zakresie interwencji antytytoniowych.
- Upowszechniać informacje o akcji, w tym przekazywać je palącym Pacjentom i Pacjentkom.
Więcej informacji na temat akcji znajdziecie na stronie Polskiej Ligi Walki z Rakiem.
Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie. Twój organizm zacznie się regenerować już 6 godzin po wypaleniu ostatniego papierosa, a po tym czasie ryzyko związane z paleniem będzie się stale zmniejszać.