17 kwietnia otwarto Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED – jednostkę wyposażoną w system chirurgii robotycznej, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów aktualnie najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej. Centrum tworzą dwa warszawskie szpitale: Szpital Św. Wincentego LUX MED Onkologia, gdzie w ramach NFZ prowadzone będą operacje robotyczne raka endometrium, oraz Szpital Św. Elżbiety, gdzie komercyjnie będą operowani pacjenci z rakiem prostaty.
W LUX MED Onkologia operacje w asyście robota przeprowadzają dr n. med. Maciej Olszewski – jeden z pionierów w zakresie zabiegów chirurgii robotycznej w ginekologii w Polsce i dr n. med. Magdalena Bizoń – pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w naszym kraju. Zespołem robotycznym w szpitalu Św. Elżbiety pokierują: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz oraz dr hab. n. med. Tomasz Borkowski.
Więcej informacji o operacjach robotycznych:
- Dla Pacjentek z rozpoznaniem raka endometrium: Operacje robotyczne raka trzonu macicy (operacje w ramach NFZ)
- Dla Pacjentów z rozpoznaniem raka prostaty: Leczenie raka prostaty w LUX MED (operacje komercyjne, w tym w ramach Ubezpieczenia Szpitalnego LUX MED Pełna Opieka).
Dlaczego operacje robotyczne są przyszłością chirurgii onkologicznej?
Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów w 2020 roku odnotowano ponad 146 tys. nowych zachorowań na nowotwory i niemal 100 tys. zgonów z ich powodu. W Polsce rocznie ponad 6 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje na raka endometrium (raka trzonu macicy). Z kolei diagnozę raka prostaty otrzymuje ponad 14 tys. mężczyzn – to najczęstszy wśród nowotworów diagnozowanych u mężczyzn.
Dlatego zarówno lekarze, jak i sami pacjenci onkologiczni poszukują nowych możliwości leczenia w innowacyjnych metodach, do których zalicza się chirurgia robotyczna. Metoda ta w przypadku rozpoznania raka endometrium oraz raka prostaty jest z powodzeniem wykorzystywana już od kilkudziesięciu lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Niemczech czy w Czechach.
Techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy.
W porównaniu do chirurgii otwartej ogromnymi zaletami chirurgii robotowej są m.in.: krótszy czas hospitalizacji, mniej powikłań i możliwość wcześniejszego rozpoczęcia ewentualnego leczenia uzupełniającego: radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii czy immunoterapii.
Co więcej, system robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem, które umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje wpływ drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie, łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.
Jak zgłosić się na leczenie raka trzonu macicy metodą chirurgii robotycznej?
Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, tj. z potwierdzeniem raka w badaniu histopatologicznym, mogą kontaktować się bezpośrednio z Justyną Zielińską – Koordynatorką Leczenia Nowotworów Ginekologicznych pod numerem: 722 218 928 oraz mailowo: ginekologia.onkologia@luxmed.pl.
W przypadku braku potwierdzenia nowotworu złośliwego w badaniu histopatologicznym, prosimy o kontakt z infolinią: (22) 430 87 00.
Ostateczną decyzję o zastosowaniu metody robotycznej, zarówno w leczeniu raka trzonu macicy, jak i raka prostaty, podejmuje lekarz kwalifikujący do zabiegu.