Większość badań w tomografii komputerowej nie wymaga specjalnego przygotowania, choć warto być gotowym na ewentualne podanie środka kontrastowego (w badaniach TK u pacjentów onkologicznych środek kontrastowy podawany jest prawie zawsze). Środek kontrastowy to substancja, którą doskonale widać na obrazach, dzięki czemu łatwiej uchwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości. Czasem jednak po dożylnym podaniu środka cieniującego u pacjentów mogą pojawić się mdłości. W związku z tym zalecane jest powstrzymywanie się od posiłków przez kilka godzin przed badaniem.
Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu. Zalecane jest wypicie przed badaniem wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ilości co najmniej 0,5 litra. W czasie upałów i jeśli nie ma przeciwwskazań kardiologicznych – nawet więcej.
W przypadku potrzeby bezpiecznego podania dożylne środka kontrastowego należy przed badaniem zbadać poziom kreatyniny we krwi. Najlepiej aby ww. badanie było wykonane na kilka dni przed tomografią. Dla Pacjenta bez obciążeń chorobami nerek oznaczenie poziomu kreatyniny z ostatnich 3 miesięcy uważa się za aktualne.
Istnieje możliwość oznaczenia poziomu kreatyniny na kilka godzin przed zaplanowaną tomografią w Laboratorium LUX MED Onkologia Sp. z o.o. odpłatnie bez skierowania (opłata wg Cennika LINK).
W przypadku badania TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej należy zgłosić się 1 godzinę przed wyznaczonym czasem badania, ponieważ konieczne jest wypicie dodatkowo ok. 0,5 litra wody lub roztworu środka cieniującego, celem wypełnienia płynem przewodu pokarmowego. Może zaistnieć konieczność wypełnienia jelita grubego wodą podaną doodbytniczo.
W przypadku innych badań TK należy zgłosić się 30 minut wcześniej.
Panie w wieku rozrodczym decydując się na badanie TK muszą mieć pewność, ze nie są w ciąży. Zalecamy wykonanie badania w ciągu pierwszych 10 dni cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki).
Badanie TK jest bezbolesne, chociaż może wywoływać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilka minut w jednej pozycji. Czas wykonywania badania jest uzależniony od badanego narządu oraz tego czy podawany jest środek kontrastowy i trwa od 5 do 20 minut. W trakcie badania Pacjent leży na stole, który przesuwa się wewnątrz szerokiego pierścienia aparatu wyposażonego w lampę emitującą promienie rtg oraz czujniki, które odbierają te promienie. Otrzymane w ten sposób dane przekazywane są do komputera, który przetwarza je na obraz narządów człowieka.
Podanie stosowanych w tomografii komputerowej środków kontrastowych może niekiedy wywołać oprócz nudności również zawroty głowy, swędzenie, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, czy też kołatanie serca. Powyższe objawy należy zgłosić personelowi pracowni lub lekarzowi.
Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego usunięcia z organizmu środka kontrastowego zalecane jest w ciągu najbliższych 24 godzin wypicie około 2,5 litra wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych.
Szczegółowych zaleceń dotyczących postępowania, zwłaszcza w przypadku Pacjentów z chorobami przewlekłymi udziela personel medyczny pracowni.
Do wykonania badania TK konieczne jest skierowanie od lekarza.
Pacjentów zapraszamy od poniedziałku do soboty, w godzinach 8:00-20:00. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na badanie, komfort i bezpieczeństwo badań oraz profesjonalny poziom opisów badań.